YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD’den itiraf gibi açıklama!
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner itiraf gibi açıklamalarda bulundu. Toner, Suriye yada Irak’ta iyi adamlara verdikleri silahların, bazen kötü adamların eline geçtiğinden haberdar olduklarını söyledi.
ABD’den itiraf gibi açıklama!
17 Şubat 2016 / 18:25 Güncelleme: 17 Şubat 2016 / 22:37

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'ye yönelik eleştirilerine dair soruları yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner itiraf gibi açıklamalarda bulundu.

Toner, “’Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin PYD yada YPG’ye verilen silahlar, gün gelip Türk güvenlik güçlerine yöneliyor’ dedi. Buna ilişkin yorumunuz nedir” sorusuna verdiği yanıtta, ABD’nin YPG’ye silah vermediğini savundu. Toner, “İyi adamlara verdiğimiz silahlar, bazen kötü adamların eline geçebiliyor. Bu durumdan haberdarız” diye konuştu. 

ABD ile Türkiye arasında, YPG konusunda görüş ayrılığı bulunduğunu belirten Toner, ABD’nin YPG ile PKK arasında bir bağ görmediğini söyledi. YPG’nin, Suriye’deki bazı girişimlerinden rahatsız olduklarını grubun liderlerine ilettiklerini de belirten Toner, “Açıkça söyledik, PKK bir terör örgütü. Ancak YPG konusunda görüş ayrılıklarımız var. 

Türkiye’nin YPG ile ilgili endişelerini biliyoruz ve anlıyoruz. Biz YPG’ye silah vermedik” diye konuştu. ABD’nin Türkiye’ye, YPG’ye yönelik top atışlarını durdurması çağrısı yaptığına değinen Toner, son saatlerde top atışı yapıldığına ilişkin bir belirti görmediklerini söyledi. 

ABD’nin müttefiki ve NATO üyesi Türkiye ile verimli bir ilişki içinde olduklarını anlatan Mark Toner, gerek Suriye gerekse Irak’ta son derece karmaşık bir durum bulunduğunu, YPG’ye karmaşıklıktan yararlanarak yeni yerler işgal etmeme ve Türkiye ile gerilimi yükseltmeme çağrısında bulunduklarını belirterek, “YPG, Suriyeli Araplar ve Türkmenler, IŞİD’e karşı etkin ve başarılı bir mücadele veriyorlar” dedi.

Toner, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, Suriye’de uçuşa yasak bölge oluşturulması yönündeki görüşlerine ilişkin soruya verdiği yanıtta, ABD’nin bu konudaki görüşünün değişmediğini belirtti.


DHA

 // Mehmet
Ne masalı anlatıyon sen kime anlatıyon . En başından beri onlara silah veren götürüp ülkendeki kamplarda eğiten sen değilmisin be kanı bozuk . Neye kime ne anlatıyon. Rabbimden canı gönülden dileğim duam odurki pu pis kirli oyunlarınızı tersine döndürüp ayaklarınıza dolandırsın başlarınıza geçirsin dünya durdukça rahat yüzü görmeyin inşaallah...
18 Şubat 2016 08:47
 // Rasim DUMAN
Sen ancak, zeka seviyesi seninki kadar olanlari kandirabilirsin. ABD'liler'in agzindan cikan her soz, Turkiye'deki ABD imajinin biraz daha dusmanliga ve nefrete donusmesine sebep oluyor ve siz bunu fazlasi ile hakediyorsunuz! Zira siz "tarafinizi" sectiniz, neticesine de katlanacaksiniz !...
18 Şubat 2016 03:35
 // Ferhat
Bak abd nin gerzegi evet bag yok fazlasi var siz pkk rusya pyd ypg amanya ingiltere fransa domuz bagiyla birbirinize baglisiniz domuz gibi...... islamin kilci turkler kesecek baginizi belkeyin Allah in vaadi gerceklesiyor Yakinda korku sirasi hepinizde beleyin sonunuzu...
18 Şubat 2016 00:22
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler