YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den itiraf etti: Türkiye'yi dinlemeliydik
Eski ABD Dışişleri Bakanı James Baker, "Belki artık bunu söylemek için çok geç fakat Türkiye’nin önerisini desteklemememiz çok kötü oldu. Eğer bu projeyi değerlendirseydik Türkler ve Suudilerle masaya oturabilirdik" dedi.
ABD'den itiraf etti: Türkiye'yi dinlemeliydik
13 Mayıs 2016 / 02:35 Güncelleme: 13 Mayıs 2016 / 14:05

 Eski ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Türkiye’nin Suriye’de uçuşa yasak bölge önerisinin Obama yönetimi tarafından desteklenmesi gerektiğini, bunun Suriye krizinin sonlandırılmasına yardım edebileceğini söyledi.

George H. W. Bush’un başkanlığı döneminde 1989-1992 yılları arasında ABD Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Baker ve Obama yönetimi altında 2010 yılına kadar Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak görev yapan Thomas Donilon, Senato Dış İlişkiler Komitesinde “ABD’nin dünya üzerindeki rolü” başlıklı oturumda konuştu.

Baker, Barack Obama yönetiminin Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde uçuşa yasak bölge oluşturulması önerisini kabul etmemesini “çok kötü bir karar” olarak değerlendirdi.

"Türklerin önerisini desteklemememiz çok kötü oldu"

Baker, “Belki artık bunu söylemek için çok geç fakat Türkiye’nin önerisini desteklemememiz çok kötü oldu. Eğer bu projeyi değerlendirseydik Türkler ve Suudilerle masaya oturabilirdik.” dedi.

ABD’nin hava ve lojistik destek sağlayarak, Türk ve Arapların kara desteğini sağlamasının mümkün olabileceğini belirten Baker, “Bu proje Suriye sorununu çözebilirdi.” ifadesini kullandı.

Baker, bu projenin uygulanması durumunda terör örgütü DAEŞ’in Suriye’de önüne geçilmiş olunabileceğine de dikkat çekerek, “Belki artık çok geç, belki değil. Bunu uygulayacak bir koalisyon kurulabilir. Bunu daha önce yapmalıydık.” değerlendirmesinde bulundu.

Baker, ABD’nin Ortadoğu’daki rejim değişikliklerinde de yanlış hamleler yaptığını savundu.

Ayrıca Baker, ABD ve Suudi Arabistan ilişkilerinin daha da yakınlaşması gerektiğini söyledi. Suudililerin artık ABD'nin desteğini almadıklarını düşündüğünü söyleyen Baker, "Bizden memnun değiller." dedi.

sizden kim memnunki
 // muammer bekaroğlu
Muhafız isimle yorum yapan arkadaşı hem tebrik ediyor ve aynen harfien tasdikliyorum,birde bize güvenmiyorlar diyor,sizi dünya iyi algıladı ama geç oldu binlerce aile darmadağın oldu allahda sizi tarumar eder inşallah...
13 Mayıs 2016 Cuma 14:26
Neden memnun olsunlar???!!!
 // Muhafız
Sizin gib kan emici vampirlerden neden memnun olsun bu müslüman dünyası?,Irak'ta Saddam'ı bahane edip 3 milyon insanı katlettiniz,Afganistan'da El Kaideyi bahane ettiniz 2 milyon insanı katlettiniz,Suriye'de 500Bin insan katledilirken kılınızı dahi kımıldatmadınız,Rusların Çeçenistan'da 1 milyon insanı katlederken sustunuz,Bosna Hersek'te Sırplar 300Bin insanı katlederken sustunuz,İsrail Filistin'de plajlarda çocukları katlederken sustunuz,ondan sonra HATA ettik diye ŞEREFSİZCE itiraf edi...
13 Mayıs 2016 Cuma 00:36
 // mustafa
üzülme, zaten onlar böyle planlamıştır....
13 Mayıs 2016 00:23
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler