YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den israil'in raporuna destek
9 kişinin hayatını kaybettiği Mavi Marmara saldırısı ile İsrail'in Mavi Marmara raporuna ABD'den destek geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowlay raporu, "tarafsız, inandırıcı ve şeffaf" bulduklarını söyledi...
ABD'den israil'in raporuna destek
25 Ocak 2011 / 11:21 Güncelleme: 25 Ocak 2011 / 11:22

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, İsrail'in 9 kişinin hayatını kaybettiği baskına ilişkin soruşturmasını "inandırıcı ve tarafsız" bulduklarını söyledi.

Emekli yargıç Jacob Turkel'in başkanlık ettiği Komisyonu'nun hazırladığı rapor, geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler heyeti tarafından hazırlanan ve İsrail'in "hukuka aykırı bir eylemde bulunduğunu" gösteren raporla çatışıyor.

Crowley düzenlediği basın toplantısında, Ankara'nın 'hukuki değil', Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de 'şımarıklık' şeklinde değerlendirdiği raporu şu sözlerle yorumladı:
"İsrail tarafından yapılan şeffaf, tarafsız ve inandırıcı bir soruşturmanın ürünü olan bu raporun bağımsız olduğunu düşünüyoruz."

Geçtiğimiz Eylül ayında açıklanan Birleşmiş Milletler raporuna da işaret eden Crowley,

"Hem İsrail raporunda, hem de Genel Sekreter'in heyetince hazırlanan raporda daha yapılacak çalışmalar bulunuyor" şeklinde konuştu.

Crowley konuşmasının devamında şunları söyledi:

"İsrail'in bu çabasına destek vermekteyiz. Bunun bağımsız bir rapor olduğunu, İsrail tarafından yapılan soruşturmanın inandırıcı, tarafsız ve şeffaf olduğunu ve BM Genel Sekreteri üzerinden devam eden daha geniş sürece katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Dolayısıyla bunun, ''bu ya da şu'' şeklinde görülecek bir konu olduğunu düşünmüyorum.''

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ''Mavi Marmara gemisine düzenlenen baskının incelenmesinde, BM Genel Sekreteri'nin oluşturduğu soruşturma komisyonunu uluslararası toplum için birincil forum olarak görmeye devam ettiklerini'' de dile getirdi.
Raporda, İsrail askerlerin tavrının uluslararası hukuk kurallarına uygun olduğu ileri sürülüyor. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler