YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den İsrail'i kızdıracak açıklama
ABD'den İsrail'i kızdıracak açıklama
11 Kasım 2015 07:29
ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Batı Şeria'da 2 binden fazla yeni konut yapma kararının ardından yeni yerleşimleri meşru görmedikleri yönündeki tutumlarının değişmediğini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, İsrail'in Batı Şeria'da 2 bin 100 yeni konut inşa etme kararına ilişkin soruyu yanıtladı.

Toner, "Yerleşimler hakkındaki duruşumuzda değişiklik yok" dedi.

ABD yönetimi, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te İsrail'in yeni yerleşim yerleri oluşturmasının meşru olmadığını belirtiyor ve inşaatların ilerlemesine yönelik adımlara karşı çıkıyor. Washington, yerleşimlerin genişletilmesinin İsrail ile Filistin arasındaki soruna iki devletli bir çözümü tehdit ettiğini ifade ediyor.

İsrail, dün tüm tepkilere rağmen işgal altında tuttuğu Batı Şeria'da 2 bin 100 yeni konut inşa etme kararı almış, yeni yerleşim birimlerinin Batı Şeria'daki mevcut Yahudi yerleşim yerine ek olarak yapılacağı bildirilmişti. Kararın uygulamaya koyulması durumunda Batı Şeria'ya binlerce yeni Yahudi yerleşimci daha gelmiş olacak.

Mescid-i Aksa'nın da içinde bulunduğu Doğu Kudüs ile Batı Şeria, 1967'den beri İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs'te 200 bin, Batı Şeria'da ise 400 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre buralardaki Yahudi yerleşim yerlerinin tamamı yasa dışı kabul ediliyor.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler