YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den İsrail'e sert çıkış!
ABD'den İsrail'e sert çıkış!
19 Mart 2015 02:18
Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, İsrail'deki Likud Partisi’nin İsrail Araplarını marjinalleştirmeye teşvik etmesini eleştirerek, "Nüfusun bir kesimini marjinalleştirmeye yönelik bu tür söylemler derin kaygı verici ve bölücü” dedi.

ABD Başkanı Barack Obama ile Ohio'ya giderken Air Force One uçağında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Earnest, Obama’nın tebrik için henüz İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu aramadığını ama önümüzdeki günlerde aramasını beklediklerini kaydetti. Earnest, önceki seçimlerde de Obama’nın, Netanyahu’yu, İsrail Cumhurbaşkanı tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilmesinin ardından aramadığını hatırlattı.

Netanyahu’nun "yeniden seçilmesi halinde, iktidarı döneminde Filistin devleti diye bir şey olmayacağı" yönündeki sözlerinin anımsatılması üzerine Earnest, iki devletli çözümün 20 yıldan uzun süredir ABD’nin politikası olduğuna dikkati çekerek, "Netanyahu’nun sözlerine dayanarak, ABD ileriye dönük olarak konuya yönelik pozisyonunu ve izlenecek yolu yeniden gözden geçirecek" diye konuştu. 

Ancak Earnest, İsrail ile güçlü askeri ve istihbarat ilişkisi dahil güvenlik işbirliğinin aynı şekilde devam edeceğini bildirdi.

İki devletli çözümün hem İsraillilerin güvenlik sorunlarını çözmenin hem de Filistinlilerin kaygılarını gidermenin en iyi yol olduğunu ifade eden Earnest, bunun, bölgesel tansiyonu yatıştırmak için de en iyi yöntem olduğuna da vurgu yaptı.

Earnest, "Tabi ki bu (iki devletli çözüm), her problemi çözmeyecek ama devam eden anlaşmazlık, bölgedeki tansiyonun alevlenmesine hizmet ediyor ve istikrarsızlığı teşvik ediyor. ABD’nin uzun süredir var olan politikası ve Başkan Obama’nın görüşü, iki devletli çözümün bu tansiyonları ve istikrarsızlığı gidermenin en iyi yolu olduğu şeklinde" diye konuştu.

Earnest'e, Likud lideri Netanyahu'nun seçimden önce yaptığı açıklamalarda seçmenleri İsrail Araplarını marjinalleştirmeye çalıştığı şeklindeki basında çıkan eleştiriler için de, "ABD ve Obama yönetimi, İsrail vatandaşı Arap vatandaşların marjinelleştirilmesi arayışlarını içeren ayrılıkçı söylemlerden derin kaygı duymaktadır. Bu, demokrasi için önemli olan ve ABD ve İsrail’i birbirine bağlayan ideallerin ve değerlerin altını kazımaktadır. Nüfusun bir kesimini marjinalleştirmeye yönelik bu tür söylemler derin kaygı verici ve bölücü” ifadelerini kullandı.

Earnest bu kaygıları İsrail yönetimiyle paylaşacaklarını da söyledi.

 

AA

HAY O HEP GEVELEDİĞİNİZ...
 // Halîme Gözüpek
Hay o hep gevelediğiniz şeytanî kaygı ve endîşeleriniz, tezZamanda sebeb-i helâkınız olsun emi!!!...
19 Mart 2015 Perşembe 02:52
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler