YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den İsrail'e açık destek
ABD'den İsrail'e açık destek
03 Haziran 2010 10:33
İsrail'in Gazze'ye insani yardım götüren gemilere uluslararası kara sularında saldırmasına ABD'nin ikinci adamından açık destek geldi...

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, İsrail'in Gazze'ye giden gemileri silah kaçakçılığını önlemek için durdurma hakkına destek verirken, ülkesinin oradaki Filistinlilerin içinde bulundukları durumdan endişe duyduğunu da belirtti.

PBS televizyonunda "Charlie Rose Show" adlı programda soruları yanıtlayan Biden, İsrail'in, gemilerdeki malzemeyi arama hakkına sahip olduğunu ifade ederken, "İsrail, gemiye askerleri çıkarmalı mıydı, çıkarmamalı mıydı, bunu tartışabilirsiniz. Ama işin doğrusu, Hamas ile savaş halindeki İsrail'in, silahların kaçırıp kaçırılmadığını bilmeye hakkı var. İsrail'in kendi güvenlik çıkarlarıyla ilgilenmeye kesin bir hakkı bulunuyor" diye konuştu.

Biden, "İsrail, 'Buyurun, işte Akdeniz'desiniz. Birazcık kuzeye kırıp yükünüzü boşaltırsanız, biz bunları Gazze'ye sokacağız' dedi. Bunda ne sorun var? Doğrudan Gazze'ye gitmede ısrar etmenin ne anlamı var? İsrail'in, 'Gemide ne olduğunu bilmiyorum. Bu kişiler (Hamas) benim halkına 3 bin roket atıyor' demesi meşru" diye konuştu.

ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısında meydana gelenlere dair şeffaf ve tarafsız bir soruşturulma yürütülmesine olan desteğini yineleyen Biden, ülkesinin olaya dair, uluslararası katılımın da olduğu, İsrail tarafından yürütülecek bir soruşturmayı desteklediğini kaydetti.

Bununla birlikte, Amerikan yönetiminin, abluka altındaki Gazze'ye yardımlar konusunda İsrail hükümetini etkilemeye çalıştığını da söyleyen Biden, ülkesinin İsrail'e, inşaat malzemesi ve diğer insani yardımların Gazze'ye girişine izin vermesi için, yapabildiği kadar baskı ve ikna yolunu uyguladığını ifade etti.

Biden, ABD ile İsrail arasındaki ilişkilerde "çatlaklar" olduğu yönündeki fikirleri de reddederek, "İsrail hükümetinin izlediği taktiksel yollarda ya da bazı bakanlarının, yapıcı olmadığını düşündüğümüz bazı söylemlerinde görüş ayrılıklarımız var mı? Evet, ama bunlar her zaman var" dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Biden, tarihteki hiçbir Amerikan yönetiminin, şimdiki yönetim kadar İsrail'in güvenliği konusunda bu derecede olumlu ve destek veren bir tavır içinde olmadığını savundu.

BM'NİN KARARI UYGUNSUZ VE ACELECE ALINMIŞ BİR KARAR

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, BM İnsan Hakları Konseyi'nin İsrail'in Gazze saldırısını kınayan kararına ABD'nin karşı oy kullanmasıyla ilgili olarak, "Olayla ilgili bir soruşturma açılması fırsatına daha erişmeden, bu kararın tüm sorumluluğu İsrail'e yüklediğini" belirterek, "Bunun uygunsuzca ve acele bir karar olduğunu düşündük" dedi.

Crowley, günlük basın toplantısında, kararın, hassas durumu daha da politize etme riskini taşıdığını savunan Crowley, "Gemilerde neler olduğuna dair anlayışın geliştirilememesinin doğru aracının bu olmadığında karar kıldık, ancak diğer ülkelerin farklı görüşe sahip olabileceğine de saygı duyuyoruz" diye konuştu.

"İHH'NİN HAMAS YETKİLİLERİYLE GÖRÜŞTÜĞÜNÜ BİLİYORUZ"

Soruşturmayı yürütecek en iyi pozisyondaki ülkenin neden İsrail olduğuna dair bir soru üzerine de İsrail demokrasisini "canlı bir demokrasi" olarak nitelendiren Crowley, "Etkili ve kabiliyetli hükümet kurumlarına sahip. İsrail, kendi askerlerinin işin içinde olduğu bir meseleyi soruşturmaya tam olarak muktedir. Dolayısıyla İsrail adil, şeffaf, güvenilir bir soruşturma yürütebilir mi? Cevap evet" dedi.

Crowley, "İHH İnsani Yardım Vakfı'nın terör örgütlerine destek verdiği, bazılarının İHH'nin El Kaide'ye de bir şekilde destek verdiğini söylediği" yönündeki suçlamaların hatırlatılması üzerine, "IHH temsilcilerinin son 3 yıl içinde Türkiye, Suriye ve Gazze'de üst düzey Hamas yetkilileriyle görüştüğünü biliyoruz. Bu bizim için büyük bir endişe kaynağı. Bununla birlikte, İHH, ABD tarafından yabancı bir terör örgütü olarak tanımlanmadı" dedi.

Crowley, "Dolayısıyla ABD, İHH'nin El Kaide ile bağlantıları olduğuna inanmıyor mu?" sorusunu, "Bunu doğrulayamayız" diye yanıtladı.

ABD'nin, İsrail'e Gazze'ye ablukayı kaldırması yönünde açık ya da özel bir çağrıda bulunmayı düşünüp düşünmediğinin sorulması üzerine Crowley, "Gazze halkına insani yardımların genişletilmesini destekliyoruz ve aynı zamanda, son aylarda ve yollarda Gazze'den kaynaklanan ve İsrail halkını tehlikeye atan saldırılar gözönüne alındığında, İsrail'in meşru güvenlik kaygıları olduğunu da kabul ediyoruz. İsrail'in güvenlik kaygılarını karşılarken, Gazze'ye yardım akışının nasıl geliştirilebileceğine dair yolları İsrail ve diğer ülkelerle konuşacağız" diye konuştu.

Crowley, bir soru üzerine, uluslararası standartları karşılayan olası bir soruşturmayı desteklediklerini belirterek, "Bunu yapmanın yolları var. Uluslararası toplum tarafından güvenilir olarak görülen bir soruşturmaya nasıl öncülük edebileceği konusunu İsrail ile görüşeceğiz" dedi.

Gemi filosunda çok farklı ülkelerin vatandaşlarının bulunduğuna, o vatandaşların mensup olduğu ülkelerin de güvenilir, şeffaf, tarafsız bir soruşturma istediklerine işaret eden Crowley, "Bu amacı destekliyoruz ve bunun en iyi nasıl başarılacağı konusunda İsrail ile temas kuracağız" diye konuştu. (A.A.)

Pes doğrusu
 // Behiye
Buna acak pes doğrusu denir hadi ihh ya güvenmeyebilirisiniz ama dünyanın birçok ülkesinden insanlar niye insani yardım götürme amacıyla yola çıkıp bu işi zedelyecek bir şekilde silah götürme işine girsin hem insanların üzerine uluslararası sularda ateş açsın hemde bunu tarafsız (!) bir şekilde soruştursun biz ve bütün dünya İsrail devletinin olabileceği şeffaflığı yeteri kadar açık gördü...
03 Haziran 2010 15:43
israil e denetleme diyen olmadı...
 // ibrahim çelikoğlu
İsrail,gemilerin yanaştığı limana denetlemek için adam gönderir denetletebilirdi.Laf.ABD zırvası deli şaşması.Söylemi inceden araştırırsanız Gazze de yaşıyanlardan kaygı duymasının manası;
"Yok olamaya mecburdurlar"dır.Bu demek oluyorki ABD orada üst kuracak sınırlarını Çin'e dayandıracaktır.Gün birlik beraberlik günüdür.Arap,İran,Pakistan gün yakınken beraberliklerini sağlamalıdır.Milliyetçilikle vatanın talana götürüleceği meydandadır.
...
03 Haziran 2010 10:57
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler