YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den İsrail açıklamadı
ABD'den İsrail açıklamadı
18 Mart 2015 07:09
Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, İsrail'deki seçimlerle ilgili açıklama yaptı. Earnest'in "ABD-İsrail ilişkileri, partizanlığa ve partizan nitelikteki siyasi tartışmalara konu olmadı" açıklaması Netanyahu ABD korumasından çıktı yorumlarına neden oldu.

Earnest, günlük basın brifinginde bir gazetecinin, "Obama'nın, seçimlerin ardından başbakan olarak kalmaya devam etmesi halinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ilişkisini onarabileceğin inanıp inanmadığı" şeklindeki sorusunu yanıtlarken, "Başkan'ın (Obama), ABD ve İsrail arasındaki güçlü bağların bu seçimlerin çok ötesine uzanacağından kuşkusu yok. Bu nesiller boyunca böyle oldu. Tarihsel olarak bakıldığında ABD-İsrail ilişkileri, partizanlığa ve partizan nitelikteki yoğun siyasi tartışmalara konu olmadı" diye konuştu.

Seçimlerin çok ötesine uzanacak nitelikte

"Halklarımız arasındaki derin kültürel bağlar, Ortadoğu'da ulusal güvenlik söz konusu olduğunda sahip olduğumuz ortak çıkarlar nedeniyle, ABD ile İsrail arasındaki güçlü ilişkiler, (İsrail'deki) seçimlerin çok ötesine uzanacak nitelikte" diyen Earnest, Obama'nın seçimi kim kazanırsa kazansın, iki ülke arasındaki bu güçlü ilişkileri daha da pekiştirmek ve derinleştirmek için onunla çok yakın çalışmaya kararlı olduğunu vurguladı. Earnest son olarak, "Başkan (Obama), İsrail halkı kimi seçerse seçsin bunu yapabileceğinden emin" ifadesini kullandı.

ABD artık Netanyahu'yu istemiyor!

Sözkonusu açıklamalar ABD'nin dün seçimleri kıl payı kazanan Netanyahu'yu artık korumdan çıkardıkları ve esen soğuk rüzgarların ilerde daha da soğuk esebileceği fikrini akıllara getirdi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler