YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den IŞİD'e karşı Peşmerge'ye destek
ABD'den IŞİD'e karşı Peşmerge'ye destek
04 Ağustos 2014 07:28
ABD'nin, IŞİD ile mücadele kapsamında Erbil ve Bağdat’taki Ortak Operasyon Merkezi’nin Iraklı güvenlik güçleri ve peşmerge ile bilgi paylaşımında bulunduğu bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin, IŞİD’in Nineva vilayetinde, Sincar ve Telafer şehirlerinde sivil halka yönelik saldırılarını yakından izlediğini belirtti. Bu bölgelerdeki halkın güvenliğinden ciddi biçimde endişe ettiklerini ifade eden Psaki, şunları kaydetti:

"ABD, IŞİD’e karşı bu alanları korumaya çalışan Irak Güvenlik Kuvvetleri (ISF) ile peşmerge güçlerini destekliyor. Erbil ve Bağdat’taki Ortak Operasyon Merkezimiz ISF ve peşmerge komutanlarıyla bilgi paylaşımında bulunuyor. Büyükelçi (Robert) Beecroft, Irak Cumhurbaşkanı Fuat Mahsum ve Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Yardımcısı Gyorgy Busztin ile bu sabah, insani krize koordine edilmiş bir yaklaşımı ele almak için görüştü. Tüm Iraklı yetkilileri, sivil toplumu ve uluslararası ortakları, hayat kurtaracak insani yardımların dağıtımı noktasında BM ile çalışmaya çağırıyoruz."

Psaki, Iraklı liderlere, IŞİD tehdidine karşı ulusal kaynakları koruyacak ve ülkenin birlik içinde olmasına yardım edecek yeni bir hükümetin, Irak Anayasa'sına uygun, belirlenen zaman dilimi içinde bir an önce oluşturulması çağrısında bulundu.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı Irak'ta, terör örgütü IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar, Musul gibi bazı kentlerin kontrolünü ele geçirmişti. Güvenlik güçleri ile bu gruplar arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Başkent Bağdat'ta da sık sık saldırılar düzenleniyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler