YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den İran'a tazminat kararı
ABD, İran’ın Beyrut’taki bombalı ve diğer saldırılarda ölen Amerikan askerlerinin ailelerine ödeyeceği 2,6 milyar dolar tazminatın İran'ın ABD’deki dondurulmuş fonlarından ödemesini kararlaştırdı.
ABD'den İran'a tazminat kararı
20 Nisan 2016 / 22:14 Güncelleme: 20 Nisan 2016 / 22:15

ABD Yüksek Mahkemesi, İran’ın, 1983 yılında Beyrut’taki bombalı ve diğer saldırılarda ölen Amerikan askerlerinin ailelerine ödeyeceği yaklaşık 2,6 milyar dolar tazminatın, İran merkez bankasının ABD’deki dondurulmuş fonlarından ödemesine hükmetti. 

ABD’de federal bir mahkeme, 2007 yılında, İran’ı Beyrut’taki bombalı saldırılarda ölen denizcilerin ailelerine 2,6 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum etmişti. Tazminatlar 2008 yılından itibaren kurbanların yakınlarına ödenmeye başlarken, 2012 yılında ABD Kongresi, bir yasa çıkartarak bu tazminatın İran merkez bankasının ABD’deki bir bankadaki dondurulan mal varlığından ödenmesini sağlamıştı.

İran yönetimi ve merkez bankası ise ABD’de dondurulan mal varlıklarının, İran’ın sorumlu olduğu iddia edilen saldırılar nedeniyle kurbanlara geçirilmesine yönelik 2012 tarihli yasaya sert tepki göstermiş ve Kongre’yi, federal mahkemelerin işine karışmakla suçlamıştı.

Yüksek Mahkeme, bugün ele alınan davada 2’ye karşı 6 oyla, ABD Kongresi ve yönetimin söz konusu yasayla yetkisini aşmadığına karar verdi.

Yüksek yargıçlardan Ruth Bader Ginsburg, karar gerekçesinde, İran merkez bankasının, kurbanların ailelerine tazminat ödenmesi yönündeki mahkeme kararlarını yok saymaya yönelik çabalarına karşı çıktı.

Beyrut’taki savaşta görevli olan ABD askerlerinin kışlasına yönelik bomba yüklü araçla yapılan saldırıda ölen askerlerin ailelerinin yanı sıra Suudi Arabistan’da 1996’daki Khobar Towers patlamasında ölen askerlerin yakınlarından oluşan yaklaşık bin 300 kişi, saldırılardan İran’ın sorumlu tutulması için çaba gösteriyordu.

 // Bdr
ABD parasınada el koyuyor istediği cezayida kesiyor istediği zamanda istediği ambargoyuda koyuyor ama o kudreti mollalardan tık yok Türkiye söz konusu olunca kustahca tehditler ağzı köpüklü mesajlar guya yahudi yle mücadele ediyor.Serefiniz yahudinin ayaklarının altında siz muslumanlarla ugrasiyorsunuz cüppeli fitnebazlar hadi şimdi cikinda büyük şeytana iki kelam edinsene tabi pkk itlerini egitmekten fırsat bulursanız...
20 Nisan 2016 22:38
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler