YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den İran'a Esad uyarısı
ABD'den İran'a Esad uyarısı
27 Nisan 2015 23:07
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Jeff Rathke, "İran, Suriye'deki çatışmanın barışçıl şekilde sonlandırılmasında yapıcı rol oynamak istiyorsa, Esad rejimine desteğini sona erdirmeli ve Cenevre bildirisinin ilkelerini desteklemeli" dedi.

Rathke’ye günlük basın toplantısında, İran'ın, Suriye barış görüşmelerine davet edilmesine ABD’nin bakışı soruldu.

Konunun farkında olduklarını belirten Rathke, şunları kaydetti:

"Sizi konuyla ilgili daha fazla bilgi için BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ve ekibine yönlendiriyorum. Eğer İran, Suriye'deki çatışmanın barışçıl şekilde sonlandırılmasında yapıcı rol oynamak istiyorsa, ilerlenilecek yol açık: Esed rejimine desteğini sona erdirmesi ve Cenevre bildirisinin ilkelerini desteklemesi. Kapsam, tarih ve katılım BM özel temsilcisinin üzerinde çalıştığı bir şey ama ilkeler açık: Cenevre bildirisi".

Mistura'nın bunun bir "Cenevre-3" veya "müzakereler" olmadığını vurguladığını hatırlatan Rathke, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Daniel Rubenstein'ın da Cenevre'de BM öncülüğündeki istişarelere katılacağını bildirdi. Rathke, "Tekrar etmek gerekirse, bunu müzakereler olarak değil, istişareler olarak görüyoruz" dedi. 

Öte yandan, Suriye rejiminin pazar günü İdlib ve Hama’daki saldırılarında klorin gazı kullanıp kullanmadığına yönelik soru üzerine Rathke, konuyla ilgili iddiaları araştırdıklarını kaydetti.

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Ahmed Fevzi, İran'ın 4 Mayıs'ta Cenevre'de başlayacak Suriye görüşmelerine davet edildiğini bildirmişti. BM, geçen hafta davetiyelerin taraflara gönderildiğini, 4 ila 6 hafta sürecek görüşmelerin elçiler ve uzmanlar seviyesinde olacağını ve görüşmelerin sonunda büyük bir toplantı yapılmayacağını duyurmuştu.

 

AA

Etiketler: , , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler