YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Irak Cumhurbaşkanı'na tam destek
ABD'den Irak Cumhurbaşkanı'na tam destek
11 Ağustos 2014 07:12
ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum'a Irak Anayasasının garantörü olma rolünde tam destek verdiğini bildirdi.

Bakanlık Sözcüsü Marie Harf, Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin Cumhurbaşkanı Masum'u anayasayı ihlal etmekle suçlaması ve kendisine dava açacağını duyurmasının ardından yaptığı açıklamada, ABD'nin Irak'taki durumu yakından takip ettiğini ve Iraklı liderlerle temas halinde olduğunu belirtti.

Harf, "ABD, Cumhurbaşkanı Fuad Masum'a Irak Anayasasının garantörü olma rolünde tam destek vermektedir" ifadesini kullandı.

Irak'ta bir ulusal uzlaşı inşa edip kapsayıcı bir idare tarzı sergileyerek Irak halkının arzularını temsil eden bir başbakanın seçilmesine dönük bir sürece ABD'nin desteğini yeniden teyit eden Harf, zorlamayla veya anayasal ya da adli süreci manipüle ederek netice almaya yönelik her türlü çabayı reddettiklerini kaydetti.

Harf, ABD'nin, özellikle Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı mücadelede yeni ve kapsayıcı bir hükümeti desteklemeye hazır olduğunu belirterek, "Böylesi bir yeni ve kapsayıcı bir hükümetin, ülkeyi IŞİD'e karşı birleştirmenin ve bölgedeki diğer ülkeler ve uluslararası camianın desteğini almanın en iyi yolu olduğuna inanıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler