YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Haseke'ye 50 ton silah ve mühimmat
ABD'den Haseke'ye 50 ton silah ve mühimmat
13 Ekim 2015 08:41
Amerikan askeri nakliye uçaklarının, Suriye'nin kuzeyinde ağırlıkla PYD kontrolünde olan Haseke bölgesine 50 ton cephane indirdiği iddia edilmişti. ABD'den bomba iddiaya doğrulama geldi.

PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'ye yakınlığıyla bilinen gruplar "Suriye Demokratik Güçleri" adı altında birleşti.  YPG sözcülerinden Polat Can, Twitter hesabında, PYD'nin askeri kanadı  YPG ve YPJ, Suriye Arap Koalisyonu'nu oluşturan Ceyş el Suvar, Burkan el Fırat,  El Sanadid, El Cezire Tugayları ve Süryani Askeri Konseyi'nin, "Suriye Demokratik  Güçleri" oluşumu altında birleştiğini duyurdu.

CNN'DEN FLAŞ İDDİA...
 
Gelişmenin ardından CNN'den bomba bir iddia geldi. Amerikan askeri nakliye uçaklarının, Suriye'nin kuzeyinde Haseke bölgesine önceki gece 50 ton cephane indirdiği belirtildi. Haseke, ağırlıkla PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG ve Arap milis grupların kontrolündeki bir bölge ve Cizire kantonu adı verilen yerin bir parçası. CNN'in haberinde silah ve cephanenin dün YPG ve YPJ ile resmen ittifakını açıklayan Suriye Arap Koalisyonu'na iletildiği, bu grubun güvenilirliğinin ABD tarafından kontrol edilmiş olduğu da kaydedildi. Suriye Arap Koalisyonu içinde IŞİD'e karşı YPG ile birlikte savaşan Cayş el Tuwar, Burkan el Fırat, El Sanadid ve El Cezire Tugayları gibi küçük milis grupları var.
 
Savaş uçaklarının eşlik ettiği C-17 nakliye uçakları 112 balya silah ve cephane indirdi. İndirilen balyalarda küçük silah ve cephane ile el bombası gibi malzemeler bulunduğu kaydediliyor.
 
VE ABD DOĞRULADI
 
ABD Savunma Bakanlığı, Suriye'nin kuzeyinde terör  örgütü DAEŞ ile mücadele eden yerel güçlere havadan cephane desteğinde  bulunulduğunu bildirdi. Pentagon Sözcüsü Elissa Smith,  açıklamasında,  "Koalisyon güçlerinin pazar günü Suriye'nin kuzeyinde DAEŞ'e karşı operasyonlar  yapan sahadaki DAEŞ karşıtı yerel güçlere havadan ikmal desteğinde bulunduğunu  teyit edebilirim" ifadesini kullandı.
 
Havadan ulaştırılan desteğin ABD Hava Kuvvetlerine ait C-17 kargo tipi  uçağınca yapıldığını belirten Smith, "Uçağın, DAEŞ ile mücadele eden sahadaki  güçlere ulaştırdıkları hafif silah mühimmatı içeriyor. Böylelikle onlar DAEŞ'e  karşı operasyonlarına devam edebilir. Kalkan uçak güvenli şekilde (mühimmatı)  havadan bıraktı" açıklamasında bulundu.
 
Smith, öte yandan PKK'nın Suriye'deki uzantısı Demokratik Birlik  Partisi'ne (PYD) yakınlığıyla bilinen grupların "Suriye Demokratik Güçleri" adı  altında bulunmasına ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmayacağını belirtti.
 
Suriyeli muhaliflerin eğitilip donatılmasına yönelik program  kapsamında taramadan geçirilmiş Suriyeli muhaliflerin teçhizatlandırılacağını ve  kendilerine DAEŞ ile mücadelelerinde havadan destek verileceğini geçtiğimiz cuma  günü açıkladıklarını hatırlatan Smith, şunları kaydetti:
 
 "Teçhizatlandırmaya ve havadan destek imkanı sağlamaya odaklanma, bize  Suriye'de DAEŞ ile mücadelede kaydedilmiş olan ilerlemeyi güçlendirme olanağı  sağlayacak. Bu çaba da Pazar günü koalisyon güçlerinin Suriye'nin kuzeyinde DAEŞ  ile savaşan sahadaki yerel güçlere havadan ikmal desteğinde bulunmasıyla başladı.  Bu başarılı havadan indirme, liderleri ABD tarafından uygun şekilde  taramadan geçirilmiş ve Suriye'nin kuzeyinden DAEŞ'i çıkartmak için savaşan  Suriyeli gruplara askeri mühimmat sağladı. Operasyona ilişkin güvenlik  gerekçesiyle, bu yardımı alan gruplara, onların lokasyonlarına ilişkin veya  indirilen teçhizatın içeriğine dair herhangi detaylı bilgi paylaşmayacağız".
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler