YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Gülen'e kötü haber! Yargılanabilir...
ABD'den Gülen'e kötü haber! Yargılanabilir...
22 Kasım 2015 23:17
ABD Kongresi, Fethullah Gülen ve çetesinin kendilerine sunduğu belgelerin sahte olduğunu gördü. Adalet Bakanlığı'na gönderilen belgeler, Gülen'in 'sahtekarlık' suçlamasıyla yargılanmasının yolunu açtı.

Resmi rakamlara göre Gülen grubuna ait derneklerin düzenlediği gezilerin toplam maliyeti 800 bin doları buluyor. Fakat evraklarda yapılan oynamalar gerçek rakamın milyonlarca doları bulabileceğini gösteriyor.

2013 yılında Kongre üyesi Mike Honda'yı 8 günlük bir geziye çıkaran Gülencilere ait Pacifica Enstitüsü, Kongre'ye verdiği formda "kâr amacı gütmeyen kuruluş" olduğunu iddia etti. Fakat IRS, Pacifica'yı bu kuruluşlar arasında kabul etmiyor. 

KARACA DA TEPKİLİ 

Pacifica Nisan 2011'de ve 2013'te düzenlediği iki ayrı gezi için kendisini Küresel Kültürel Bağlantılar (GCC) ve Batı Amerika Türk Konseyi (WATC) adlı derneklerin alt kuruluşu olarak öne sürdü. GCC ve WATC, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar statüsüne sahip olmalarına rağmen IRS'e verdikleri vergi formlarında Kongre üyelerinin harcamalarıyla ilgili hiçbir bildirimde bulunmadı. Gülen'in ABD'de günlerinin sayılı olması nedeniyle Pensilvanya'dan ayrılıp, kendisine en yakın ülke olan Kanada'ya kaçtığına dikkat çekildi. Bu arada Fethullahçı Terör Örgütü'nün önemli isimlerinden Ekrem Dumanlı'nın da Zekeriya Öz gibi, Belarus'a kaçtığı ifade edildi. Dumanlı'nın kaçması, örgüt içinde de tepkilere neden oldu. Başta hapiste olan Hidayet Karaca, kendilerinin korunmadığını belirterek Gülen ve çetesine tepki gösterdi.

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi Balyoz davası kapsamında yaklaşık 3,5 yıl cezaevinde kalan ve ardından beraat eden emekli Korgeneral Ayhan Taş'a 1 milyon 250 bin lira tazminat ödenmesine hükmetti.

 

TAKVİM

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler