YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den flaş Türkiye açıklaması
ABD'den flaş Türkiye açıklaması
22 Temmuz 2015 01:39
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, terör örgütü DAEŞ'e karşı verilen mücadelede diğer küresel koalisyon ülkeleri gibi Türkiye'nin de elinden geleni yaptığını söyledi.

Kirby, günlük basın toplantısında, Suruç'taki terör saldırısıyla ilgili soruları yanıtladı. "Türkiye'nin DAEŞ'e karşı yeterince mücadele vermediği" yönündeki iddialara ilişkin soru üzerine Kirby, "Diğer küresel koalisyon ülkeleri gibi, NATO müttefikimiz olan Türkiye de DAEŞ'e karşı verilen mücadelede yapabileceklerinin en iyisini yapmaya çalışıyor" dedi.

Saldırı sonrası ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasını hatırlatan Kirby, "Yapılan zalim saldırı, vermiş olduğumuz mücadelenin ciddiyetini göstermektedir ve Türkiye'nin yanında olduğumuzu tekrar hatırlatmak isterim" ifadesini kullandı.

Kirby, terör saldırısını henüz terör örgütü DAEŞ'in üstlenmediği belirtilerek, bu konuda ABD hükümetinin ne düşündüğünün sorulması üzerine, "DAEŞ, ne kadar tehlikeli bir organizasyon olduğunu defalarca göstermiştir. Türk yetkililer saldırıyla ilgili gerekli soruşturmaya devam etmektedir. Bu soruşturmalar tamamlanmadan Türk yetkililerin önüne geçerek bir açıklama yapmak doğru olmaz" yorumunda bulundu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler