YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den flaş Türkiye açıklaması
ABD'den flaş Türkiye açıklaması
20 Şubat 2015 11:02
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki, Ankara ile imzaladıkları eğit-donat anlaşmasıyla ilgili olarak, Türkiye ile ortaklıklarından memnuniyet duyduklarını ve bu planı uygulamaya geçirmeyi dört gözle beklediklerini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, ABD ve koalisyon ortaklarının, Irak,Suriye ve son günlerde de Libya'da terör estiren Irak Şam İslam Devleti'nin ideolojik yaklaşımını yenmeden, DAEŞ'i yenemeyeceklerini söyledi.

Psaki, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile ABD arasında Suriyeli muhaliflere yönelik eğit-donat programı anlaşmasının imzalanmasıyla ilgili sorulara verdiği yanıtta, Türkiye ile ortaklıklarından memnuniyet duyduklarını ve bu planı uygulamaya geçirmeyi dört gözle beklediklerini belirterek, "Gerçek şu ki, askeri etkenler olduğu kadar başka etkenler de var. Binlerce hava saldırısı gerçekleştirdik. Gelecek ay eğit ve donat programını başlatıyoruz. İnanıyoruz ki askeri etken, militanları savaş alanından püskürtmek için önemli bir etken. Yalnızca ABD değil, koalisyon ortakları da burada belirgin bir rol oynuyor. Ancak başka etkenler de var, ideolojilerini yenmezsek DAEŞ'i yenemeyiz. Bizim odaklandığımız etkenlerden biri bu" diye konuştu.

Psaki, DAEŞ üyelerinin sınırdan Suriye yada Irak'a geçmelerinin engellenmesi konusunda Türkiye'nin gevşek davranıp davranmadığına ilişkin soruya verdiği yanıtta da, "Bu konuda Türkiye ve başka koalisyon ortakları önemli adımlar attı. Bu konu üstünde konuştuğumuz etkenler konusunun bir parçası. Eğit ve donat programı elbette ki askeri etkisi olan bir program. Herkes birlikte çalışıyor DAEŞ'e karşı koalisyon şemsiyesi altında. Koalisyonun bir parçası olarak bu ve diğer konularda Türkiye ile olan ortaklığımız ve çalışmamızdan memnuniyet duyduk. Elbette bu planı uygulamaya geçirmeyi dört gözle bekliyoruz. Türklere bu görüşmelerde yer almaları ve çabalarından dolayı teşekkür ediyor" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler