YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den flaş Mescid-i Aksa yorumu
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, İsrail'in Mescid-i Aksa saldırısına dair yorumda bulundu.
ABD'den flaş Mescid-i Aksa yorumu
07 Kasım 2014 / 05:00 Güncelleme: 07 Kasım 2014 / 08:36

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya baskınıyla ilgili olarak, 'Mescid-i Aksa'daki çatışmalar da özel kaygı yaratıyor, caminin uğradığı hasara dair haberler derinden rahatsız edici' dedi.

Psaki günlük basın toplantısında bir soru üzerine, "Doğu Kudüs'te bir kişinin aracını yayaların üzerine sürmesi sonucu bir kişinin hayatını kaybettiği terörist saldırıyı kınadıklarını" belirterek, özellikle Tapınak Tepesi, Mescid-i Haram’daki çatışma olmak üzere, Kudüs genelinde artan tansiyondan "ciddi kaygı duyduklarını" kaydetti.

‘Abbas uygun bir partner’

İsrailliler'in olaylarla ilgili Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı suçladığının hatırlatılması üzerine Psaki, iki tarafın da bu tür olayların kabul edilemez olduğuna ve tansiyonu azaltma istekliliklerinin bulunduğuna açıklık getirebileceği değerlendirmesinde bulundu.

El Fetih’in sosyal medyada paylaştığı mesajlara dair sorular üzerine Psaki, şiddeti kışkırtıcı herşeyi kınadıklarını bildirdi.

Psaki, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, Abbas’ı artık "uygun bir müzakere partneri" olarak görmediğini söylediği hatırlatılıp, ABD’nin düşüncesinin sorulması üzerine, kendilerinin Abbas’ı uygun bir partner olarak gördüklerini ifade etti.

Mescid-i Aksa'nın avlusuna dün yaklaşık 100 Yahudi'nin girişine izin verilmesinin ardından çıkan olaylara müdahale eden İsrail askerlerinin Filistinliler'e plastik mermiyle ateş edip, ses ve gaz bombalarıyla müdahale etmesi sonucu 27 kişi yaralanmıştı.

İsrail askerlerinin, olaylar sırasında 1967'den bu yana ilk kez Mescid-i Aksa külliyesinin ana mihrabının bulunduğu kubbenin altına kadar girdiği öğrenildi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler