YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Esad'a 2 darbe
ABD'den Esad'a 2 darbe
31 Ağustos 2011 09:48
Obama yönetimi, Suriye’nin Batı’yla ilişkilerinde en önemli iki arabulucu isim olan Dışişleri Bakanı Velid Muallim ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın üst düzey siyaset ve basın danışmanı Buteyna Şaban’ı da ekonomik yaptırımlar kapsamına aldı

ABD Hazine Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, Bakan Muallim’in ve Şaban’ın kara listeye alındığı belirtildi.

Her iki yetkili de yakın zamanda, Obama yönetiminin Şam’la ilişkilerini geliştirme girişimleri adına önemli kanallar olmuştu. Muallim ayrıca İsrail’le Suriye arasında yapılan ancak başarısız olan barış görüşmelerinde de kritik bir rol oynamıştı.


Hazine Bakanlığı ayrıca Suriye’nin Lübnan Büyükelçisi Ali Abdül Kerim Ali’ye de yaptırım uygulanacağını bildirdi.

"PROPAGANDA YAPIYORLAR"

Üst düzey ABD’li yetkililer Muallim ve Şaban’ı Esad rejiminin propagandasında önemli roller oynamakla ve muhalefet hareketinin doğası hakkında yanıltıcı açıklamalar yapmakla suçladı.

Dışişleri Bakanlığı ise Ali’nin Lübnan’da faaliyet gösteren Suriye istihbaratıyla yakın ilişki içinde olduğunu ve bir diplomata yakışmayan şeyler yaptığını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Muallim’le ilgili olarak, “Bu adam bize göre Suriye’deki muhalefet, güvenlik durumu ve rejimin faaliyetleri hakkında doğru olmayan şeyler yayıp duruyor ve dışişleri bakanı olarak yanıltıcı bir rol oynuyor” dedi.

Üst düzey bir ABD’li yetkili ise Muallim’in Suriye-İran ilişkilerinde önemli bir konuma sahip olduğunu, Şam’ın İran’dan gelen donanım ve tavsiyelere erişiminde kritik rol oynadığını belirtti.

AB'DE İTALYA ŞERHİ

Avrupa Birliği de dün 4 Suriyeli şahıs ve 3 şirkete daha yaptırım uygulama kararı aldı. Ancak Wall Street Journal’a konuşan diplomatlar yaptırımların kapsamının daha da genişletilmesine İtalya’nın Suriye’ye uygulanacak petrol ambargosu için doğru bir zamanlama olmadığı gerekçesiyle muhalefet ettiğini söyledi.

Bir diplomat, İtalya’nın daha önce imzalanmış olan petrol anlaşmalarının da ambargo kapsamına gireceği konusunda kaygılı olduğunu ifade etti. Roma hükümetinin yaptırımların genişletilmesine prensipte onay verdiğini belirten diplomat, İtalya’nın isteğiyle uygulama tarihinin birkaç hafta ileri çekildiğini söyledi. (Hürriyet)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler