YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Diyarbakır saldırısı açıklaması
ABD'den Diyarbakır saldırısı açıklaması
15 Ocak 2016 08:03
John Kirby: “Diyarbakır'da dünkü terörist saldırıları ve bombalamaları şiddetle kınıyoruz. Saldırılardan etkilenenlere, yaralananlara, ailelerine, geçmiş olsun, yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz”

ABD, terör örgütü PKK'nın, Diyarbakır'da giriştiği terör saldırılarını en sert biçimde kınadı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısının başında yaptığı açıklamada, “Diyarbakır'da dünkü terörist saldırıları ve bombalamaları şiddetle kınıyoruz. Saldırılardan etkilenenlere, yaralananlara, ailelerine, geçmiş olsun, yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz” dedi.

Türkiye'nin dost ve NATO ülkesi bir ülke olduğunu anımsatan Kirby, “Kendi topraklarında, gerçek terörle yüzyüze kalan ve bunla mücadele eden Türk halkının yanında olmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Kirby, ABD'nin IŞİD'e karşı mücadelede açık destek verdiği, PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin askeri kanadı YPG içinde, PKK'lılar olup olmadığına ilişkin soruyu, “YPG içindeki herkesin kimlik kartı bende yok. IŞİD'e karşı etkilerini kanıtlamış Kürt savaşçılar var. Onları da elimizden geldiğince destekleyeceğiz. Bu yeni bir şey değil” diye yanıtladı.

Kirby, PYD lideri Salih Müslim'in, YPG içinde PKK üyeleri olduğuna ilişkin sözleri ile ilgili olarak da, “Bu açıklamayı görmedim. PKK yabancı bir terör örgütüdür. Bu konuda bizim duruşumuzda bir değişiklik yok. IŞİD'e karşı etkili olarak mücadele eden Kürtler var. Bölge için, Suriye ve Irak için çok kötü olan IŞİD'e karşı Kürtlerin mücadelesini desteklemeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

DHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler