YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Çin'e oruç tepkisi
ABD'den Çin'e oruç tepkisi
09 Temmuz 2014 07:11
Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde verilen skandal oruç kararına bir tepki de ABD'den geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki durumdan derin kaygı duyduklarını söyledi.

ABD, Çin’in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde etnik ve dini azınlıklara özellikle ramazan ayında uygulanan ayrımcılık ve kısıtlamalardan "derin kaygı" duyduklarını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki’ye Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Müslümanların oruç tutmaması yönündeki uyarılar soruldu.

Çin’de etkin ve dini azınlıklara yönelik özellikle kutsal ramazan ayında uygulanan ayrımcılıklardan derin kaygı duyduklarını belirten Psaki, “Çinli yetkililerin gerilimi azaltacak yönde adım atmaları çağrısında bulunuyoruz. Çin’in dini özgürlükleri ve diğer evrensel insan haklarını koruyacaklarına dair sözlerini tutmasını istiyoruz” dedi.

Psaki, bir soru üzerine Müslümanlara yönelik kısıtlamaların daha önce de yaşandığını vurgulayarak, Uygurlara uygulanan ayrımcılığa yönelik endişelerini birçok kez dile getirdiklerini kaydetti.

08:48
 // Vatandas
Köpek eti yiyen bu soysuzlardan baska ne beklenir ki...
09 Temmuz 2014 08:48
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler