YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den açıklama bekliyoruz
ABD'den açıklama bekliyoruz
03 Temmuz 2013 16:23
Almanya Dışişleri Bakanı Westerwelle, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) AB ve Almanya'yı dinlediği iddiaları ile ilgili ABD'den açıklama beklediklerini söyledi.

Guido Westerwelle, Berlin'de Libya Dışişleri Bakanı Muhammed Emhammed Abdülaziz ile görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Dinlemeyle ilgili iddialar konusunu takip edeceklerinin altını çizen Westerwelle, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile telefon görüşmesi yaptığını ve kendisine bir açıklama beklediklerini bildirdiğini ifade etti. Alman Dışişleri Bakanı, dost ve müttefik ülkelerin dinlenilmesine güvenliğin gerekçe gösterilemeyeceğini vurguladı.

Westerwelle, NSA'nın eski sistem analizcisi Edward Snowden'in Almanya'ya iltica talebinin reddedilmesine gerekçe olarak şartların oluşmamasını ve iltica talebinin Rusya'dan yapılmasını gösterdi.

Guido Westerwelle, Mısır'daki gelişmelere de değindi ve siyasi aktörlere tansiyonu düşürmeleri çağrısında bulundu. Mısır'da ulusal bir diyaloga ihtiyacı olduğunu belirten Westerwelle, tarafların demokrasi yolunda katkı yapmaları gerektiğini vurguladı. Bakan, Mısır'da genç demokrasiye şans verilmesini ve tüm siyasilerin sorumluklarını yerine getirmesini de istedi.

Fransa'dan da erteleme talebi

Bu arada Fransa’dan da serbest ticaret anlaşması görüşmelerinin ertelenmesi talebi geldi.

Hükümet Sözcüsü Najat Vallaud-Belkacem, Washington'da başlayacak görüşmelerin iptalinin mümkün olmadığını ancak ertelemenin söz konusu olabileceğini ifade etti.

Sözcü Vallaud-Belkacem, dinleme skandalına ilişkin ABD’den talep edilen bilgilerin gelmesini beklemenin tartışmaya yol açmamak için önemli olduğunun altını çizerek, “Pazartesi başlayacak görüşmelerin birkaç hafta ertelenmesi akıllıca olur” diye konuştu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler