18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın194,542
 • BIST94.541
 • Dolar4,7355
 • Euro5,5009
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2809
 • İstanbul20 °C
 • Ankara14 °C
 • İzmir21 °C
 • Konya16 °C
 • Adana20 °C
 • Antalya21 °C
 • Diyarbakır18 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri14 °C
 • Kocaeli17 °C
 • Şanlıurfa20 °C
 • Gaziantep18 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'deki "siyah devrim"in ilginç haritası...
ABD'deki "siyah devrim"in ilginç haritası...
ABD'deki "siyah devrim"in ilginç haritası...
06 Kasım 2008 / 09:48 Güncelleme: 06 Kasım 2008 / 00:00

ABD seçimini yaptı... Peki hangi eyalette kim kime oy verdi... İşte o ilginç harita...


“Değişim” sloganıyla yola çıkan Barack Obama, rakibi Cumhuriyetçi McCain’e karşı ezici bir zafer kazandı. İlk kez oy kullanan 10 seçmenden 7’sinin oyunu alan 47 yaşındaki Obama’nın tarihi Chicago konuşmasını Amerikalılar gözyaşları içinde dinledi: Amerika’da hâlâ her şeyin mümkün olduğundan, kurucularımızın rüyasının günümüzde hâlâ canlı olduğundan şüphesi olan birileri varsa bu gece onlara bir cevaptır...

ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı Barack Obama, başkanlık seçimini kazanan ilk siyah olarak Amerikan tarihine geçti. Seçim kampanyası boyunca, "Bu ülke siyah bir adaya hazır değil" ya da "ABD'nin güneyindeki muhafazakar beyazların bir siyahı başkan seçmesi mümkün değil" yorumlarını dinleyen Obama, bütün bunları kulak arkası ederek, emin adımlarla Beyaz Saray'a yürüdü.

‘İLK’LERİN KAMPANYASI

47 yaşındaki Obama'nın gençliği, "değişim" mesajı, interneti kampanyasında aktif bir şekilde kullanması, seçim kampanyaları tarihinde ilk defa SMS mesajıyla başkan yardımcısının kim olacağı gibi duyuruları kaydolan seçmenlere önceden duyurması, bu zaferi getiren etkenlerden bazılarıydı. Kıran kırana geçen yarışta kilit eyaletleri alan Obama, Cumhuriyetçi rakibi John McCain'i alt etti ve ABD'nin 44. Başkanı oldu.

Ülkenin ilk siyah başkanı olarak tarihe geçen Obama, zafer konuşmasını yapmak üzere Chicago'daki Grant Park'ta kurulan kürsüye eşi Michelle Obama ve iki kızıyla birlikte çıktı. Chicagolular'ı eşi ve çocuklarıyla birlikte selamlayan Obama'nın tarihi konuşması sırasında parkı hınca hınç dolduran kalabalık Obama Ailesi’ni büyük coşku içinde alkışladı.

CAMLARIN ARDINDAN KONUŞTU

On binlerce kişiye, kurşungeçirmez camların arkasından seslenen Obama, "Amerika'ya değişim geldi, rüya gerçek oldu" dedi. Obama, "Amerika'nın hala her şeyin mümkün olduğu bir ülke olduğundan, kurucularımızın rüyasının günümüzde hala canlı olduğundan, hala şüphesi olan, demokrasinin gücünü hala sorgulayan birileri varsa, bu gece size cevaptır!" diye konuştu. Rakibi John McCain'den tebrik mesajı aldığını söyleyen Obama, "ülkeyi yenilemek için", onların yardımına da ihtiyaç duyduğuna işaret etti ve kendisine oy vermeyenlerin de başkanı olacağını vurgulayarak uzlaşma mesajı verdi.

Obama ile birlikte ABD'nin başkan yardımcısı seçilen Joe Biden'a da teşekkür eden Obama, ABD'nin ilk siyah başbayanı olacak olan eşi Michelle Obama'ya da ayrıca teşekkür etti. Kızları Sasha ve Malia'ya da seslenen Obama, "İkinizi de tahmininizin ötesinde seviyorum. Beyaz Saray'a bizimle beraber götüreceğimiz o köpek yavrusunu hakkıyla kazandınız" dedi.

Kanserden ölen anneannesinin bu tarihi günü görememesinden duyduğu üzüntüyü dile getiren Obama, "Bütün kız kardeşlerim ve erkek kardeşlerime teşekkür ediyorum" dedi. Seçim kampanyasının yöneticisi David Plough ve baş strateji uzmanı David Axelrod'a özellikle teşekkürlerini ileten Obama, "Onlara minnettarım. Bu ekip ABD tarihindeki en iyi seçim kampanyası ekibidir. Ayrıca şunu hiç unutmayacağım. Bu zafer bana ait değil. Bu zafer size ait. Bizim seçim kampanyamız, Washington'ın arka bahçesinde başlamadı. Sizin gönderdiğiniz 5 dolar, 10 dolar, 20 dolarlarla başladı. Bu sizin zaferiniz" diye konuştu.

UZUN VE ZORLU YOL

Obama, bugün seçimi kazanmayı kutlamakla birlikte yarın ülkenin problemleriyle yüzleşmek gerekeceğine işaret etti ve "İki tane savaş var, gezegenimiz tehlikede ve finansal bir krizin içindeyiz" dedi. Ülkede yeni bir enerji olduğunu belirten Obama, "Önümüzdeki yol uzun ve zorlu olacak. Belki önümüzdeki 4 yılda istediğimiz yere gelemeyeceğiz. Ama size söz veriyorum, bir gün hedeflerimize ulaşacağız. Evet, yapabiliriz!" ifadelerini kullandı. Hatalı başlangıçlar ve geri tepmeler olabileceğini, iktidardaki her tercihinin herkesçe kabul görmeyebileceğini vurgulayan Obama, her durumda halka karşı dürüst olma sözü verdi ve ülkeyi tuğla, tuğla, sokak, sokak birlikte inşa edeceklerini söyledi.

TANRI SİZİ KORUSUN

ABD'de Wall Street zenginlikleri yaşarken, "diğer sokakların" sıkıntı çekmesinin önüne geçeceğini belirten Obama, "Biz bu seçimi alçakgönüllülükle kazandık ve bölünmeleri iyileştirme kararlılığımızı da sürdürüyoruz" dedi. Kendisini dünyanın farklı köşelerinden dinleyenlere de seslenen Obama, "ABD'de bugün yeni bir liderlik doğdu" diyerek önemli bir mesaj verdi. Obama, dünyaya zarar vermek isteyenleri yenecekleri ve barışın yanında olanları da destekleyeceklerini, "demokrasi, özgürlük, fırsat, umut" gibi ideallerin peşinde gideceklerini söyledi. Obama konuşmasını, "Tanrı sizi ve ABD'yi korusun" diyerek bitirdi.

İZLEMESİ 2500 DOLAR


Chicago’da kendisini bekleyen on binlerce kişilik taraftar topluluğuna kurşungeçirmez camların arkasından seslenen Barack Obama, ABD başkanlığını kazanmasının ardından ilk zafer konuşmasını gerçekleştirdi. Yeni başkanın konuşması sırasında dinleyenlerden bazılarının sevinçten ve heyecandan gözyaşlarını tutamadıkları, son derece duygulu ve coşkulu anlar yaşadıkları gözlemlendi. Obama'nın zafer konuşmasını yaptığı alana giriş biletleri, karaborsada 2 bin 500 dolara kadar çıktı. Obama'nın konuşma yapacacağı kürsünün etrafı kurşungeçirmez camlarla kaplandı. Helikopterler alan üzerinde uçtu.

EYALETLER KİME 'EVET' DEDİ, HANGİ ADAY NE KADAR OY ALDI? 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


  


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler