YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'deki protestolarda 80 gözaltı
ABD'deki protestolarda 80 gözaltı
10 Temmuz 2016 14:40
ABD'nin New York eyaletinde düzenlenen polis şiddeti ve ırkçılık karşıtı protestolarda, aralarında 2 gazetecinin de bulunduğu 80'in üzerinde kişi gözaltına alındı.

ABD'nin New York eyaletinde polis şiddeti ve ırkçılık karşıtı gösterilerde, 80'den fazla kişi gözaltına alındı.

New York eyaletine bağlı New York ve Rochester kentlerinde, binlerce eylemcinin katıldığı polis şiddeti ve ırkçılık karşıtı protesto gösterileri düzenlendi.

New York'un birçok bölgesinde yapılan gösteriler yağmura rağmen gece geç saatlere kadar devam etti.

"Siyahilerin hayatı önemlidir", "Irkçı polise hayır", "Adalet yoksa, barış yok" ve "Eller yukarı, ateş etme" sloganlarının öne çıktığı New York kentindeki protestolarda 15 civarında kişi gözaltına alındı.

2 siyahi gazeteci gözaltına alındı

Rochester'daki gösterilerde de 74 kişi gözaltına alınırken, bunlar arasında ABC televizyonunun yerel kanalında çalışan Carlet Cleare ve Justin Carter adlı 2 siyahi gazeteci de yer aldı.

Öte yandan yurttaşlık hakları savunucusu ve Ulusal Eylem Ağı'nın Başkanı (National Action Network) siyahi papaz Al Sharpton, Harlem'deki Adalet Evi'nde yaptığı haftalık konuşmasında, Dallas'ta 5 polisin öldürülmesinin "korkunç ve alçakça" olduğunu belirtirken, "Kötü polis memurlarının da masum insanların ölümünden dolayı sorgulanması gerekir." dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler