YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'deki kilise saldırganı "nefret suçu" ile yargılacak
ABD'deki kilise saldırganı "nefret suçu" ile yargılacak
23 Temmuz 2015 01:28
ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch, Güney Carolina'nın Charleston kentindeki kilisede gerçekleştirdiği silahlı saldırı sonucunda 9 siyahinin ölümüne sebep olan Dylan Roof'un, içlerinde "nefret suçu"da dahil 33 farklı suçtan yargılanacağını bildirdi.

Charleston şehrindeki Emanuel Afrika Metodist Episkopal Kilisesi'nde İncil dersi sırasında aralarında kilisenin papazı da olmak üzere 9 kiyi öldüren 21 yaşındaki beyaz ABD'li Roof, Yüce Divan tarafından alınan kararla 33 ayrı sebepten dolayı Federal Mahkeme'de yargılanacak.

Konuyla ilkin Adalet Bakanlığı'nda basın toplantısı düzenleyen Bakan Lynch, Yüce Divan'ın beyaz genç hakkında verdiği karardan duyduğu mutluluğu dile getirirken, Roof'un "nefret suçu" lediğini söyledi.

Lynch, Roof'un bu suçun yanı sıra "silahla adam öldürme" suçunun da arasında bulunduğu birçok sebepten yargılanacağını belirterek, "İşlem olduğu suçlardan dolayı Roof, ömür boyu hapis veya ölüm cezası alabilir, ölüm cezasının verilip verilmeyeceği konusunda henüz bir karar verilmedi. Adalet Bakanlığı bu süreç içerisinde gerekli hukuki protokolleri takip edecektir. Bu kararların verilme aşamasında olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla görüştük, fikirlerini aldık" ifadelerini kullandı.

Charleston'da lenen cinayet sonrası, ülkede yoğun bir şekilde tartışılan "ırkçılık" meselesi bir kez daha gündeme gelmti. ABD Başkanı Barack Obama, cinayetin lendiği kiliseye gitm ve saldırıda hayatını kaybeden papaz Clementa Pinckney'in cenaze törenine katılmıştı.​

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler