YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'deki kar fırtınası 19 kişinin ölümüne sebep oldu
ABD'deki kar fırtınası 19 kişinin ölümüne sebep oldu
24 Ocak 2016 23:18
ABD’nin doğu yakası civarında hafta sonu etkili olan son yılların en etkili kar fırtınası, hayatı olumsuz etkiliyor. Bölgede kötü hava koşulları nedeniyle meydana gelen trafik kazalarında 19 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Yetkililer, cuma günü öğleden sonra başlayan ve "Jonas" adı verilen kar fırtınasında 19 kişinin hayatını kaybettiğini, ölümlerin büyük oranda, kötü hava şartlarından dolayı meydana gelen trafik kazaları sonucu olduğunu söyledi. 

Bölgede trafikte neredeyse hiç araç görülmezken, toplu taşıma araçları da cuma gününden beri hizmet veremiyor. Başkent Washington Metro Servisi yaptığı yazılı açıklamada,hafta sonunda iptal edilen seferlerin pazartesi gününü de kapsayabileceğini bildirdi. 

Yapılan açıklamada, “Çalışmalarımız devam etmekte, fakat yaşanan fırtınanın etkisi günlerce devam edecek” ifadesi kullanıldı. 

Şehirde, Metro’nun yanı sıra otobüs hatları da seferlerini durdururken, bölgenin en yaygın taksi firmalarından Uber de bölgede yaşanan olağanüstü halden dolayı servis veremeyeceğini açıklamıştı. 

Yetkililer mecbur kalmadıkça kimsenin trafiğe çıkmaması gerektiğini belirtiyor.

Okullar pazartesi tatil

Cumartesi gecesi kar yağışı durmasına rağmen, yaklaşık 60 santimetreye ulaşan karın temizlenmesinin birkaç günü bulabileceği belirtildi. 

Washington D.C. Belediye Başkanı Muriel Bowser, hava şartlarından dolayı yaklaşık 50 bin öğrencinineğitim gördüğü devlet okullarının pazartesi günü kapalı olacağını ve bölgede temizleme çalışmalarının yoğun bir şekilde devam edeceğini söyledi. 

Bowser, cuma günü öğleden sonra tatil edilen devlet kurumlarının ise pazartesi günü işbaşı yapıp yapmayacağına henüz karar verilmediğini kaydetti. 

Fırtına sebebiyle 11 eyalette olağanüstü hal ilan edilmiş, yaklaşık olarak 10 bin kadar uçuş iptal edilmişti. 

Meteoroloji uzmanları, "Jonas"ın, Washington'ı etkileyen bugüne kadarki büyük kar fırtınaları arasında ilk beşte yer aldığını belirtmişti.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler