YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'deki gösterilerde son durum
ABD'deki gösterilerde son durum
04 Kasım 2011 09:05
ABD'deki gelir dağılımı dengesizliğini, Wall Street'i, bankaları ve ekonomik politikalara tepki gösteren protestocular, California eyaletinin Oakland kentinde şiddete başvurunca 80 fazla kişi gözaltına alındı...

"Oakland'ı İşgal Et'' sivil girişimi tarafından kent limanının kapatılmasına yol açan genel grev çağrısının zaferine kapılan göstericilerden bazıları, yüzlerini maskeyle kapatıp, boş bir binanın içine girip ateş yakarak, çevredeki binaların camlarını kırdı. Bunun üzerine polislerle protestocular arasında çıkan olaylarda 5 gösterici ile birkaç polis yaralanırken, 80'den fazla gösterici gözaltına aldı.

Bu arada ''Oakland'ı İşgal Et'' protestocuları yaptıkları yazılı açıklamada, gösterilerde şiddet kullanılmasını kınayarak, şiddete başvuran göstericilerin kendilerini temsil etmediğini ve ''haklı davalarına'' zarar verdiğini açıkladılar.

Geçen hafta Oakland'daki protestolarda, göstericilerle polis arasında çıkan olaylar sırasında Irak'ta iki dönem askerlik yapan eski asker Scott Olsen (24), güvenlik güçlerinin müdahalesi sırasında başından ciddi şekilde yaralanarak hastaneye kaldırılmış ve olay sonrası bölge protestocularının yükselen yeni merkezi olmuştu. Oakland'da dün yaklaşık 3 bin kişi grev çağrısına uyarak limana yürümüş ve en sonunda limanı kapattırmışlardı.

New York

Bu arada New York'ta da uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs binasına yürüyerek eylem yapan ''Wall Street'i İşgal Et'' grubundan yaklaşık 16 kişinin polis tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

Bankayı suçlayan pankartlar taşıyan grubun binanın önünde oturma eylemi yapması üzerine, polisin grubun dağılması yönünde birkaç kez uyarı yaptığı, grup dağılmayınca da polise direnmekten 16'sını gözaltına aldığı açıklandı.

Bu arada 17 Eylül'den beri Zuccutti Parkı'nda eylemlerini sürdüren Wall Street protestocuları, internet sitesinden yaptıkları açıklamada, polisin her an kendilerini parktan çıkarma girişiminde bulunabileceğini bildirilerek, dayanışma çağrısında bulundular.

ABD'nin bulvar gazetelerinden New York Post dünkü baskısında ''Artık Yeter'' başlığı atarak, New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg'e, Wall Street protestocularının 17 Eylül'den bu yana kaldıkları Zuccotti Parkı'ndan çıkartılmaları gerektiğini söyleyen çağrıda bulunmuştu. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler