YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'deki gösteriler dalga dalga yayılıyor
ABD'de siyahi genç Freddie Gray'in gözaltında hayatını kaybetmesinin ardından başlayan protestolar dalga dalga ülke geneline yayıldı.
ABD'deki gösteriler dalga dalga yayılıyor
30 Nisan 2015 / 20:22 Güncelleme: 30 Nisan 2015 / 20:29

New York, Los Angeles, Boston, Washington DC, San Diego, Denver ve Chicago kentlerinde, Baltimore ile dayanışma protestoları düzenlendi. New York'ta binlerce kişiden oluşan göstericiler Holland Tüneli'nin Manhattan ucunu kapatıp, trafiği kilitledi.

Göstericilerle polisler arasında zaman zaman arbede yaşanırken, New York'ta 60'tan fazla kişi gözaltına alındı.

New York'ta gözaltına alınan kişilerin, trafik ve yaya akışını engelledikleri gerekçesiyle gözaltına alındıkları belirtildi.

1-873.jpg

Baltimore'da da, Freddie Gray'in cenaze töreninden sonra çıkan protesto gösterileri dün de sürdü. Baltimore polis şefi, 111 kişinin gözaltına alındığını, gözaltına alınanlara karşı herhangi bir suç yüklenmeyeceğini açıkladı.

New York'ta Freddie Gray için yapılan gösteriler sırasında ABD polisi tarafından gözaltına alınan bir kız çığlık atarak bırakılmasını istedi. Ancak polis buna izin vermedi.

Göstericilerden adalet çağrısı

Hafta başında şiddet olaylarının hayatı felç ettiği Baltimore kenti, dünü de yaklaşık bin kadar eylemcinin düzenlediği protesto eylemiyle geçirdi, ancak kent emniyet müdürü gösterilerin "aşırı derecede barışçı” olduğunu söyledi. Göstericiler, Amerikalılar içi adalet çağrısında bulundu.

Kalabalık, Baltimore tren garından belediye binasına ve ardından yine tren garına yürüdü. Kent polisi, herkesin saat 22'de yürürlüğe giren sokağa çıkma yasağına uymasının beklendiğini bildirdi.

Baltimore'daki gösterilere destek vermek amacıyla başkent Washington, Boston ve New York'ta da gösteriler düzenlendi. Bu kentlerdeki gösterilerde polis trafiği kapatmak isteyen eylemcileri tutukladı.

2-417.jpg

Maryland Valisi Larry Hogan, pazartesi günkü şiddetli gösterilerinin ardından kentin normale döndüğünü bildirdi. Ayaklanma, gözaltında hayatını kaybeden siyah genç Freddie Gray'in cenazesinin ardından patlak vermişti. Olayda çok sayıda kişi tutuklanırken 20 kadar polis memuru yaralandı.

Göstericiler pazartesi günü Freddie Gray'in cenazesinin ardından aralarında polislere ait devriye araçlarının da bulunduğu çok sayıda aracı ateşe vermiş ve dükkanları yağmalamıştı. 25 yaşındaki Gray'in omurilik zedelenmesinden öldüğü açıklandı. Polis Gray'in gözaltında olduğu sırada tıbbi bakım talebine yanıt vermezken, nakliye aracına sevk edilirken kendisine mecburi olmasına rağmen neden emniyet kemeri bağlanmadığı konusu inceleniyor.

3-226.jpg

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler