YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'deki Freddie Gray davasında polisler cinayetten yargılanacak
ABD'deki Freddie Gray davasında polisler cinayetten yargılanacak
01 Mayıs 2015 23:15
Baltimore'da gözaltında hayatını kaybeden Gray’in ölümüyle ilgili soruşturmada, olaya karışan polislerin cinayet suçuyla yargılanmasına karar verildi.

Baltimore kentinde gözaltındayken hayatını kaybeden siyahi genç Freddie Gray’in ölümüyle ilgili soruşturmada, olaya karışan polis memurları hakkında, başta "cinayet ve kasıtsız adam öldürme" olmak üzere çeşitli suçlardan dava açılmasına karar verildi.

Baltimore Başsavcısı Marilyn Mosby, düzenlediği basın toplantısında, Gray'in ölümünün cinayet olduğuna kanaat getirildiğini ve polisin olayda ihmalkar davrandığını söyledi.

"Cezai kovuşturma başlatmak için elimizde makul sebepler var" diyen Mosby, polislerin Gray'a birbiri ardınca kötü muamelede bulunduğunu, haklı neden olmadan gözaltına aldığını, siyahi gencin araçta emniyet kemerini takmadan kelepçelendiğini ve yaralandıktan sonra kendisine tıbbi müdahale imkanı da tanımadığını kaydetti.

Mosby, Gray'in polis aracından dışarıya çıkarıldığında artık nefes almadığını ifade ederken, siyahi gencin ölümünün, aracın içinde emniyet kemersiz biçimde hareket ederken meydana gelen ölümcül bir yaralanmanın sonucu olduğuna inanıldığını dile getirdi.

Olaya karışan 6 polis memuruna, biri ikinci derece cinayetten olmak üzere suçlamalar yöneltildiğini açıklayan Mosby, polisler hakkında tutuklama emrinin çıkarıldığını bildirdi.

Obama: Adalet yerini bulmalı

Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama, Freddie Gray’e yönelik gerçeklerin ortaya çıkmasının hayati önem taşıdığını belirterek, "Adalet yerini bulmalı. Tüm kanıtlar sunulmalı. Suçlama yöneltilenler için de tabii ki hukukun üstünlüğü ve yargı süreci geçerli. Dolayısıyla, hukuk sistemimizin olması gerektiği gibi işlediğinden emin olmak istiyorum" dedi.

 Obama, Baltimore'da yapıcı ve özenli protestolar görmekten de memnun olduğunu dile getirerek, “Umarım, protestolarda şiddet içermeyen bu yaklaşım ve toplum ile diyalog devam eder" diye konuştu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler