YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'deki elektrik kesintisinde trafoya sincap girmiş
ABD'deki elektrik kesintisinde trafoya sincap girmiş
17 Haziran 2015 23:53
ABD'deki elektrik kesintisi sonrası yetkililer açıklama yaptı. Açıklamada kesintiye trafoya giren sincapın neden olduğu belirtildi.

New York Times gazetesinin haberine göre, Pasifik Gaz ve Elektrik Şirketi (P.G.&E), geçen hafta Berkeley kentinde 45 bin kişinin iki saat boyunca karanlıkta kalmasına neden olan kesintiye kentin hemen dışındaki El Cerrito bölgesinde bulunan trafoya giren sincabın yol açtığını açıkladı.

Şirket sözcüsü Joe Molica, ölü bulunan sincabın nasıl olup da trafoya girmeyi başardığını bulabilmek için araştırma yaptıklarını söyledi.

Sincap tweeti

California'nın kuzey ve orta kesimlerine elektrik ve gaz sağlayan şirketin sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yapılan açıklamada "sincabın ölümünden duyulan üzüntü" dile getirildi.

Kent sakinleri tepkili

Ancak adı sık sık bu tür olaylarla anılan şirketin açıklaması, kent sakinleri arasında hoş karşılanmadı.

Bay Area bölgesinde yaşayan 70 yaşındaki Gayle Feyrer, Twitter'da "Suç, hep sincapların zaten" paylaşımını yaparak tepkisini dile getirdi.

Kar amacı gütmeyen Elektrik Enerjisi Araştırma Enstitüsü'nden Matthew Olearczyk ise olaya farklı bir açıdan yaklaşarak Twitter'da şu ifadeleri kullandı:

"Sincap, büyük olasılıkla bir delikten içeri girdi, çıplak bir tele dokundu ve çarpıldı. Bu durumda hayvan düşer ve çevredekiler parlak bir ışık görürler. Bu durum, sincap dışında hiç kimse için sorun yaratmaz. Ancak sincabın bedeni, telin üzerine düşmüşse o zaman enerji hatlarında arızaya neden olur."

Sincapların yol açtığı sorunlar

Sincaplar, ABD'de daha önce de benzer sorunlara yol açmıştı. Nasdaq Borsası, minik kemiriciler yüzünden 1987'de ve 1994'te iki kez geçici olarak durmuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler