YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'deki El Kaide üyesi yargılanmadan öldü
ABD'deki El Kaide üyesi yargılanmadan öldü
04 Ocak 2015 07:46
ABD'nin New York kentinde yüksek güvenlikli bir hapishanede yargılanmayı bekleyen El Kaide üyesi terör zanlısı Nezih Abdülhamid el-Rukai, mahkeme öncesi hayatını kaybetti.

Afrika'daki Amerikan elçiliklerine yapılan bombalı saldırı planına yardım ettiği gerekçesiyle Amerikan Merkezi Haber Alma Örgütü'nün (CIA), Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Delta Gücü askerleriyle birlikte Libya'da düzenlediği operasyonda gözaltına alınan El-Rukai'nin, hapishanede öldüğü bildirildi.

New York Güney Bölgesi Savcısı Preet Bharara yaptığı açıklamada, El Rukai'nin, 1998 yılında ABD'nin Tanzanya ve Kenya'daki elçiliklerine düzenlenen saldırı planına yardımcı olmak suçundan New York'taki Federal Mahkeme'deki yargılama öncesinde, dün hayatını kaybettiğini ifade etti.

Yargılamayı yapan hakime bir mektup yazan New York Güney Bölgesi Savcısı Bharara, Libya'nın Başkenti Trablus'un yakınlarında özel operasyonla 2013'te yakalandıktan sonra karaciğer kanseri teşhisi konulan 50 yaşındaki El-Rukai'nin durumun aniden kötüleşmesi sonucu New York'taki ''Metropolitan Islahevi Merkezi''nden acilen hastaneye kaldırıldığını kaydetti.

Savcı Bharara, mektubunda El-Rukai'nin vefat ettiği sırada yanında bir imamın da olduğunu bildirdi. El-Rukai'nin avukatı Bernard Kleinman ise yaptığı açıklamada, müvekkilinin sağlık durumunun geçen ay ciddi derecede kötüye gittiğini ifade etti. Daha önceki açıklamalarında 1998'deki saldırılardan önce müvekkilinin El Kaide'yle ilişkisini kestiğini, saldırılarla bağlantısının bulunmadığını ve suçsuz olduğunu belirten avukat Kleinman, hastanede Libya Büyükelçilik yetkilileriyle birlikte bir de imamın olduğunu ve imamın El-Rukai'nin vücudunu Kıble'ye doğru çevirdiğini bildirdi.

Öte yandan, El-Rukai'nin eşi Um Abdullah, AP'ye yaptığı açıklamada, "Amerikan devletini adam kaçırma, kötü muamele ve masum birini öldürmeyle suçluyorum. O hiç bir şey yapmadı'' ifadesini kullandı.

El-Rukai hakkındaki, Amerikan mülküne zarar vermek ve Amerikan vatandaşlarının öldürülmesi için komplo kurma iddialarını reddediyordu.

1998 yılında, ABD'nin Tanzanya ve Kenya'daki elçiliklerine düzenlenen bombalı saldırılarda, aralarında 2 CIA görevlisinin de yer aldığı 12'si Amerikalı 224 kişi hayatını kaybetmişti.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler