YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“ABD’deki değişimi alkışlıyorum”
“ABD’deki değişimi alkışlıyorum”
“ABD’deki değişimi alkışlıyorum”
07 Kasım 2008 / 07:54 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Sovyetler Birliği’in son lideri Mihail Gorbaçov Barack Obama’nın kendi yolunu izleyeceğini söyledi.


Gorbaçov “ABD kendi içinde yeniden yapılanma (perestroika) süreci başlatmak zorunda” dedi.

Sovyetler Birliği'nin son lideri, perestroika (yeniden yapılanma) ve glastnost (şeffaflık) politikalarının mimarı Mihail Gorbaçov, ABD başkanlık seçimlerini zaferle tamamlayan demokrat aday Barack Obama'nın ABD'yi yeniden yapılandıracağını savundu. Gorbaçov, "Obama ABD'ye perestroika getirecek. Bundan çok mutluyum. İki ya da üç yıl önce ABD'nin de bir yeniden yapılanmaya ihtiyacı olduğunu söylemiştim. Şimdi bunu alkışlıyorum." dedi.

OBAMA BİR KAZA DEĞİL

1980'li yıllarda uyguladığı politikalar nedeni ile soğuk savaşın sona ermesini sağlayan son Sovyet lideri, "Bu bir kaza değil. Tüm dünya seçimleri takip etti. Rusya'da da ilgi çok yüksek oldu. Bugüne kadar bu ilgi olmamıştı. Bu seçilecek yeni yönetimin önemli değişim getireceği ümidinden kaynaklanıyor” değerlendirmesini yaptı.

Gorbaçov, siyahi bir Amerikan başkanının seçilmesinin diğer ülkeler açısından büyük ders olması gerektiğini söyledi. Rusya'da bir kısım uzmanlar, Obama'nın ABD yönetiminde Soğuk Savaş'ı sona erdirdiği için Nobel Barış ödülü alan Gorbaçov tarzı bir değişim ve dönüşüm sürecini başlatacağını savunuyor.

CUMHURİYETÇİ PARTİ KARIŞTI


ABD başkanlık ve kongre seçimlerinin ardından Demokrat Parti’nin ABD Kongresi’ndeki konumu, birbirine çok yakın oyların bulunduğu bazı bölgeler nedeniyle halen 4 eyalette belli olmadı. Son duruma göre Demokrat Partililer, ABD Kongresi’nin üst kanadı Senatoda 56 sandalye elde etmiş bulunuyor.

Hakkında 35 yıla kadar hapis cezası istemi bulunan ve yolsuzlukla suçlanan Alaska Senatörü Ted Stevens’in durumu tartışılıyor. Cumhuriyetçi Partili Senatörler, Stevens seçimi kazanıp yeniden senatör pozisyonunu korusa bile, Demokrat Partili senatörlere katılarak, yapılacak oylamayla bu ismi görevden uzaklaştıracaklarını daha önce ifade etmişlerdi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler