YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de yargılanan 2 Yemenli'ye "terör" suçlaması
ABD'de yargılanan 2 Yemenli'ye "terör" suçlaması
20 Ocak 2015 22:57
ABD'de yargılanan 2 Yemen vatandaşı, El Kaide üyesi olmak ve ABD güçlerine saldırı düzenlemekle suçlandı.

Suudi Arabistan'da gözaltına alınan ve ABD'ye getirilen  Sufiyan al-Yemeni olarak bilinen Saddiq Al Abbadi (36) ve Issa al-Yemeni olarak bilinen Ali Alvi (30) adlı 2 Yemen vatandaşının yargılanmasına New York'ta başlandı. Al Abbadi ve Alvi, bir Amerikan vatandaşının El Kaide'ye girmesine yardım etmek ve Amerikan askeri personeline karşı silahlı saldırı düzenlemek suçlamasıyla hakim karşısına çıktı.

New York'un Brooklyn ilçesindeki federal mahkemede görülen davada savcılar, Al Abbadi ve Alvi'nin 2008 yılında El Kaide adına savaşmak için Pakistan'da eğitim gördüğünü ve Afganistan'daki Amerikan askeri personeline saldırı düzenlediklerini iddia etti.

Al Abbadi'nin 2008 yılında Paktya vilayetinde ABD güçlerine karşı düzenlenen ve 1 Amerikan askerinin öldürüldüğü saldırıya liderlik yaptığı iddia edildi. 2009 yılında doldurulan iddianamede FBI'ın şahitlere dayandırarak verdiği bilgiye göre, Al Abbadi'nin Irak'ta 2003-2007 yılları arasında Amerikan güçlerine karşı savaştığı belirtildi.

ABD hükümetinin şahitlerle ilgili açıklamasında ise 2007'de El Kaide adına Pakistan'da eğitim gördüğünü itiraf ettiği belirtilen ve ismi gizli tutulan kişiden edinilen bilginin ''güvenilir'' olduğu ve ''doğruluğunun kanıtlandığı'' ifade edildi.
 


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler