YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de Türkiye aleyhine gösteriye Türklerden tepki  ​
ABD'de Türkiye aleyhine gösteriye Türklerden tepki ​
16 Ocak 2016 02:23
Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği önünde bir grubun toplanarak terör örgütü lehine gösteri düzenlemesi üzerine Türk bayrakları taşıyan bir başka grup da büyükelçilik önüne geldi.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde terör örgütüne karşı devam eden operasyonlardan dolayı sokağa çıkma yasağını bahane eden, aralarında Ermenilerin de bulunduğu yaklaşık 30 kişilik bir grup, Washington'daki Türk Büyükelçiliği'nin önünde gösteri düzenledi. 

Türkiye aleyhine yapılan gösterinin haberini alan ve çoğunlukla Türklerden oluşan yaklaşık 100 kişilik bir grup da büyükelçilik önünde toplandı. Türk bayrakları taşıyan bu grup, büyükelçilik önündeki kaldırım boyunca sıralanarak, "PKK, DAEŞ ortaktır", "Türk-Kürt kardeştir, PKK kalleştir" şeklinde slogan attı. 

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı gösterisi yaklaşık 3 saat sürdü. 

Büyükelçilik önünde toplanan Türkler adına konuşan Türk Amerikan Dernekleri Yönlendirme Komitesi Başkanı İbrahim Uyar, ABD’de görev yapan 155 örgütü temsilen geldiklerini belirtti. 

ABD kamuoyunda, terör örgütü PKK’ya karşı yürütülen operasyonların, Kürt halkına yapılıyormuş gibi bir izlenim uyandırılmaya çalışıldığını söyleyen Uyar, “Burada Türkiye'yi protesto etmek için toplanan kalabalık, Kürtlerin ismini kullanarak terör örgütü PKK'nın propagandasını yapıyor. Biz de toprağımıza, bayrağımıza sahip çıkmak için buraya geldik” dedi. 

Uyar, “Amerikan halkına PKK ve DAEŞ terör örgütlerini aynı kefeye koyarak eşit muamele etmesi gerektiğini söylüyoruz. PKK da DAEŞ gibi ortak bir düşmandır ve bu örgütlere karşı omuz omuza durulmalıdır” ifadesini kullandı. 

Terör örgütüne karşı yapılan gösteriye destek amacıyla Büyükelçilik önünde toplanan Ahıska Türkleri adına konuşan Aydın Mamedov da Washington'a yaklaşık 10 saatlik bir yolculuk yaparak geldiğini belirterek, “Nerede olduğumuz çok önemli değil fakat teröre karşı Türkiye halkıyla omuz omuza duruyoruz ve her zaman destek vermeye hazırız” diye konuştu.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler