YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de Türk ve Müslüman toplumundan Trump'a tepki
ABD'de Türk ve Müslüman toplumundan Trump'a tepki
24 Ekim 2015 04:41
ABD'nin New York kentinde, Türk ve Müslüman toplumu, İslam ve cami karşıtı açıklama yapan Cumhuriyetçi Parti 2016 Başkan aday adaylarından Donald Trump'a karşı tek yürek oldu.

Trump'ın, Fox TV'ye bağlı bir kanalda Başkan olması durumunda bazı camileri kapatabileceğini ifade etmesinin ardından Daily News adlı gazetenin Adam Edelman imzalı haberinde, Brooklyn'deki Eyüp Sultan Camisi'nin resmi kullanılarak DAEŞ'le özdeşleştirilmesine karşı New York'taki Türkler ve Müslüman toplumu ortak tepki gösterdi.   

New York'ta yaşayan Türk ve Müslüman toplumu temsilcileri, Brooklyn Belediye Başkanı Eric Adams'la Brooklyn'deki Eyüp Sultan Camisi önünde toplanarak ortak basın açıklaması yaptı.

Konuşmacılar verdikleri ortak mesajda, ülkedeki dini özgürlüklerin kısıtlanmasına, İslamofobi'nin artmasına ve Trump'ın ırkçı söylemine karşı mücadele edeceklerini vurguladı. 

Eyüp Sultan Camisi'nin en kalabalık Türk Müslüman toplumu üyesine sahip olduğunu belirten Brooklyn Belediye Başkanı Adams da birkaç ay önce Türkiye'ye gittiğinde de saldırı altında olduklarını ve aşırılıkla mücadele ettiklerini gördüğünü söyledi.

Müslümanlara yönelik izlemenin devam etmesini isteyen Cumhuriyetçi Parti New York Kongre Üyesi Peter T. King ile Trump gibi siyasilerin nefretin ateşini yükseltmeye niyetlendiğini kaydeden Adams, "Dini özgürlükler, Amerikalılar olarak inancımızın köşe taşıdır" ifadesini kullandı. 

Adams, "Buraya açık ve yüksek sesle camiyi desteklediğimiz konusunda bir mesaj vermek için gelmek istedik. Bu caminin liderleriyle günlerim geçti. Onların kalbini biliyorum. Bu ilçenin, şehrin ve ülkenin halkına bağlılıklarını ve fedakarlıklarını biliyorum" yorumunu yaptı. 

Konuşmasının sonunda "Donald'a yüksek sesli bir mesaj vermek istiyoruz" diyen Adams, "Onu yarışın dışına iteceğiz" ifadesini kullandı.

"Özür dilenmezse yasal işlemlere başlayacağız"

Eyüp Sultan Camisi ve Kültür Merkezi Başkanı İbrahim Şen de Trump'ın sözlerinin ve arkasından camiyle ilgili yapılan yayının sadece kendilerini değil tüm Amerikan Müslüman toplumunu üzdüğünü dile getirerek, özür beklediklerini bildirdi.

"Özür dilenmediği takdirde yasal işlemlerimize başlayacağız" diyen Şen, şunları ifade etti:

"Bizler burada yaşayan Müslümanlar ve Türkler olarak buna tepki vermezsek önümüzdeki dönemde belki daha büyük karalamalara muhatap olacağız. Bu düşünceyle buna en sert tepkiyi vereceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın."

Şen, Brooklyn Belediye Başkanı Adams'a da desteğinden dolayı teşekkür etti.

Manhattan'dan uzun bir yol katederek gelen Şevkiye Sun ise ABD kanunlarına göre herkesin din özgürlüğüne sahip olduğunu belirterek, camiye yönelik saldırıya karşı tepki göstermek için burada bulunduğunu söyledi. 

"Trump'ın kazanmaması için dua edeceğiz"

Sun, şunları kaydetti:

"Caminin 20 sene önceki halini biliyorum, ufak bir ahşap evden, toplumun ve Ankara'nın da yardımıyla Eyüp Sultan Kültür Merkezi oldu. Çok iftihar ediyoruz  ve toplumumuza çok faydaları var. Çocuklarımızın her türlü eğitimini, kültür, din eğitimini veriyor. Bu bakımdan çok memnunuz. İnşallah daha da faydalı olacak ve bundan böyle Donald Trump'ın da inşallah kazanmaması için dua edeceğiz."

Basın açıklamasında, Eyüp Sultan Camisi ve Kültür Merkezi'nden İbrahim Şen ve Kenan Taşkent, Amerika Müslümanlar Birliği (Fatih Camisi) adına iş adamı İbrahim Kurtuluş ve iş adamı Rıza Ataş gibi Türk toplumu temsilcileri dışında, Müslüman toplumu kuruluşlarının temsilcileri The Maclis Ash Shura Yönetim Kurulu Üyesi Naji Almontaser ve Council of Peoples Organization Direktörü Muhammed Razvi de hazır bulundu.

 

AA

ya bizde
 // a Yılmaz
Bizdede Yaşar Nuri Öztürk denilen mahlûkta camileri şer ocakları diye açıkladı....
24 Ekim 2015 13:19
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler