YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de terör alarmı
ABD'de terör alarmı
21 Kasım 2011 08:03
New York'ta Irak ve Afganistan'dan dönen askerlere bombalı saldırı hazırlığındaki El Kaide terör örgütü mensubu bir kişi yakalandı.

New York'ta polise, postanelere ve Irak ile Afganistan'dan dönen Amerikalı askerlerine bombalı saldırı düzenleme hazırlıkları yaptığı tespit edilen terör örgütü El Kaide yanlısı bir kişinin yakalandığı belirtildi.

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg düzenlediği basın toplantısında, 27 yaşındaki Dominik Cumhuriyeti doğumlu ABD vatandaşı Jose Pimentel'in hafta sonunda Manhattan'da bir apartman dairesinde, polis devriye arabalarına, postanelere ve Irak ile Afganistan'dan dönen ve dönecek Amerikalı askerlere bombalı saldırılar düzenleme hazırlığı yaparken yakalandığını ve terör suçundan tutuklandığını bildirdi.

Bloomberg, Pimentel'in başkalarıyla beraber terör saldırısı hazırlığı içinde olmadığının, yalnız davrandığının düşünüldüğünü belirterek ''Pimentel'in yurtdışı kaynaklı bir planın parçası olmadığına inanıyoruz'' dedi.

Pimentel'in evde boru tipi bomba yapımında kullanılan patlayıcı maddeyle yakalandığını, bu açıdan çok çabuk harekete geçtiklerini söyleyen Bloomberg, ''Bu son 10 yıl içinde New York'ta terörist saldırının planlandığı 14. vaka oldu'' diye konuştu.

New York Emniyet Müdürü Ray Kelly de yaptığı açıklamada, 2009 yılından beri takip ettikleri Pimentel'in Yemen'de öldürülen El Kaide liderlerinden Enver El Maliki'yi kendine örnek aldığını söyledi.

Kelly, ''Pimentel'i asıl harekete geçiren şeyin El Maliki'nin öldürülmesi olduğuna inanıyoruz. O tarihten sonra Pimentel'in ismini Osama Bin Ladin ve Saddam Hüseyin'i anmak amacıyla Osama Hüseyin'e çevirmek istediğini de öğrendik'' diye konuştu.

Pimentel'in, Irak ve Afganistan'da Amerikan askerleri bulunmasından özellikle kızgınlık duyduğu ve bomba yapmayı internet sitelerinden öğrendiğini söylediği de belirtildi.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler