YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de silahlı saldırılar yüzünden 13 bin kişi öldü
Silah edinmenin anayasal güvence altında olduğu ülkede, 2015 yılında 51 binden fazla silahlı saldırı olayı gerçekleşirken, bu olaylarda 13 bin kişi hayatını kaybetti, 26 bin kişi de yaralandı.
ABD'de silahlı saldırılar yüzünden 13 bin kişi öldü
26 Aralık 2015 / 14:30 Güncelleme: 26 Aralık 2015 / 15:24

Silah edinmenin anayasal güvence altında olduğu ABD'de, 2015 yılında 51 binden fazla silahlı saldırı meydana gelirken, saldırılarda 13 bin kişi hayatını kaybetti, 26 bin kişi de yaralandı.

ABD'de silahlı saldırı olaylarının 2015 yılında da ardı arkası kesilmedi. Ülkede "özgürlük" gerekçe gösterilerek verilen haklardan biri olan silah edinme hakkı, çok sayıda insanın hayatına veya yaralanmasına neden olmaya devam ediyor.

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan "Silahlı Şiddet Arşivi (Gun Violence Archive)", ABD'de yaşanan silahlı saldırıları 2013 yılından bu yana federal kuruluşlardan elde ettiği bilgiler doğrultusunda listeliyor. Buradaki rakamlara göre, ülkede 2014 yılında meydana gelen 51 bin 775 silahlı saldırıda 12 bin 574 kişi hayatını kaybederken, 23 bin 38 kişi de yaralandı. Bu yıl başından 24 Aralık'a kadar süreçte de 51 bin 169 silahlı saldırı olayı gerçekleşirken, bu olaylarda 12 bin 975 kişi canından oldu, 26 bin 236 kişi de çeşitli yerlerinden yara aldı.

Bu saldırılarda 0-17 yaş arasında 281 kişi yaşamını yitirirken, aynı yaş grubundaki 2 bin 989 kişi de saldırılarda yaralandı.

Polis, 4 bin 256 silahlı saldırıya dahil olurken, kazayla birilerinin vurulduğu olay sayısı ise 864.

Ortalama günde bir kitlesel saldırı oldu

Silahlı Şiddet Arşivi'nde, en az 4 kişinin vurulduğu olaylar "kitlesel saldırı" olarak değerlendiriliyor. Silahlanmaya sınır getirilmeyen ABD'de bu türdeki saldırıların çoğunlukla okullarda meydana geldiği görülüyor.

Bu yıl içinde 300'den fazla "kitlesel saldırı" meydana gelirken, bu saldırılarda 326 kişi hayatını kaybetti. En son örnek 2 Aralık'ta, 14 kişinin öldürüldüğü California eyaletine bağlı San Bernardino kentindeki sosyal hizmetler merkezinde gerçekleşti. Saldırganlar Pakistan asıllı Seyid Rıdvan Faruk ile eşi Taşfin Malik, polisle girdikleri çatışmada öldürülürken, olayda 19 kişi de yaralanmıştı.

Ülkede eğitim kurumları, sinemalar, alışveriş merkezleri ve hatta askeri üslerde silahlı saldırılar yaşandığını sık sık duyan Amerikan halkı, bu kez yıl içinde canlı televizyon yayınında iki Amerikalı muhabirin öldürülmesi olayına da tanıklık etti. Hafızalarda yer edinen olayda, 26 Ağustos tarihinde Virginia eyaletinde CBS televizyonuna bağlı WDBJ7 kanalının iki çalışanı olan 24 yaşındaki muhabir Alison Parker ve 27 yaşındaki kameraman Adam Ward, canlı yayın sırasında kanalın eski çalışanı Vester Lee Flanagan tarafından öldürüldü. Polis tarafından aracında sıkıştırıldıktan sonra intihar eden saldırgan, hastanede yaşamını yitirdi.

Kişi başına neredeyse bir ateşli silah düşüyor

Ateşli silahlar Amerikalıların "ayrılmaz" bir parçası da olmuş durumda.

Kıtaya ilk adım atılmasının ardından ABD'nin bağımsızlık mücadelesine uzanan, oradan "Vahşi Batı" efsanelerinden Hollywood'a taşınan bir "gelenek" haline gelen ateşli silahlara merak özellikle bazı eyaletlerde yüksek seviyede.

Ülke genelinde de sivillerin elinde yaklaşık 300 milyon civarında ateşli silah bulunduğu tahmin ediliyor. Araştırma şirketi PEW'in son çalışmasına göre, ABD nüfusunun üçte biri evinde bir ya da birden fazla ateşli silah bulunduruyor. Ülkenin toplam kayıtlı nüfusu 320 milyon civarında olduğu göz önünde bulundurulduğunda da kişi başına neredeyse bir silah düşüyor.

Özellikle eğitim kurumlarına düzenlenen saldırılar sonrası silah edinmenin sınırlanmasına ilişkin tartışmalar hareketlense de silah lobilerinin etkinliği, tartışmaları sonuçsuz bırakıyor.

Obama'nın çabaları sonuç vermiyor

ABD Başkanı Barack Obama, neredeyse her okul baskınının ardından Beyaz Saray'da basının karşısına çıkarak silah satışlarının düzenlenmesi gerektiği çağrısında buluyor. Obama, göreve gelmesinin ardından yaşanan 17 silahlı kitlesel saldırı sonrasında kameralar karşısında çağrısını yineledi. Son olarak San Berdardino'da sosyal hizmetler merkezine düzenlenen saldırı sonrası konuşan Obama, bu türdeki saldırıların Amerikalıların hayatında rutin hale geldiğini belirterek, bireysel silahlanmaya karşı önlemlerin artırılmasını istedi.

Atılacak adımlarla birçok yaşamın kurtulacağına ilişkin açıklamalarına rağmen, Obama'ya kendi partisinden dahi yeterli destek gelmiyor. ABD'nin siyasal sisteminde lobilerin etkisi de burada görülüyor. Ülkede silahsızlanmanın kitlesel saldırıları ya da silahlı ölümleri azaltmayacağını savunan silah lobileri, Kongre üzerindeki gücünü kullanarak Obama'nın çağrılarının yasalara dönüşmesini engelliyor.

Özellikle Ulusal Ateşli Silahlar Birliği'nin, ABD Senatosu için yarışan adayların seçim kampanyalarına büyük miktarlarda maddi destek sağlaması, bu yardımlarla seçilen senatörlerin de bazı durumlarda silah lobilerinin istemediği yasaları sürüncemede bırakma veya engelleme gibi tavır takınmalarına neden olabiliyor.

ABD'de bu yıl içinde öne çıkan diğer kitlesel saldırılar ise şöyle:

- 26 Şubat : Missouri eyaletinde dört eve silahlı baskın düzenleyen saldırgan, 8 kişinin ölümüne yol açtı.

- 17 Mayıs: Teksas eyaletine bağlı Waco kentinde bir restoranda iki motosikletli grup arasında çıkan silahlı çatışmada 9 kişi öldü, 18 kişi yaralandı.

- 17 Haziran: Güney Carolina eyaletinde siyahi Amerikalıların gittiği, ülkenin en eski kiliselerinden Emanuel AME kilisesini basan Dylann Roof, 9 kişiyi öldürdü.

- 16 Temmuz: Kuveyt asıllı Amerikan vatandaşı Muhammed Yusuf Abdulaziz, ülkenin güneyindeki eyaletlerden Tennessee'de, iki askeri tesise silahlı saldırı düzenledi. Saldırıda, Abdulaziz dahil 6 kişi ölürken, 2 kişi de yaralandı.

- 8 Ağustos: Teksas eyaletine bağlı Houston kentinde bir evde gerçekleşen silahlı saldırıda aynı aileden 6'sı çocuk 8 kişi hayatını kaybetti.

- 1 Ekim: Oregon eyaletinin Roseburg kentindeki yaklaşık 3 bin kişinin eğitim gördüğü Umpqua yüksek okuluna silahlı saldırı düzenleyen Chris Harper Mercer, 10 kişinin ölümüne, 9 kişinin de yaralanmasına yol açtı. Mercer'in okula 4 silahla geldiği bildirildi.

- 27 Kasım: Colorado Spring kentinde Planned Parenthood Rocky Mountain aile planlaması merkezine uzun namlulu silahla gelen saldırgan, binaya girerek 5 saat polisle çatıştı. Çatışmada biri polis, üç kişi hayatını kaybetti, 9 kişi yaralandı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler