YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de "Şehitlerimizi Anma ve Teröre Lanet" gösterisi
ABD'de "Şehitlerimizi Anma ve Teröre Lanet" gösterisi
19 Şubat 2016 08:15
ABD'nin New York kentinde yaşayan bir grup Türk, şehitler için dua edip, terörü lanetlemek için bir araya geldi.

Grup, PYD'nin terör örgütü olmadığını ifade eden ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'a hitaben, "Bay Biden, hala PYD'nin bir terör örgütü olduğunu düşünüyor musun " pankartı açtı.

Türkiye'nin New York Başkonsolosluğu önünde toplanan Türkler, "Şehitlerimizi Anma ve Teröre Lanet" sloganıyla gösteri düzenledi. 

Azerilerin de destek verdiği gösteride, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "PKK'nın kökü kazınacak" sloganları atan Tükler, açtıkları İngilizce pankartlarda, "PYD PKK'dır = Terör" ifadesiyle Türkiye'de yaptığı bir açıklamada PYD'nin terör örgütü olmadığı düşüncesinde olduğunu belirten ABD Başkan Yardımcısı Biden'a hitaben, "Bay Biden, hala PYD'nin bir terör örgütü olmadığını düşünüyorsun musun " diye sordu. 

Gösteride terör saldırılarında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunup dua ettikten sonra İstiklal Marşı'nı söyleyen grup, protesto ve anma eyleminin ardından dağıldı. 

"Çanakkale ruhumuzla bu işin önüne geçmemiz lazım"

New York'taki Türkiye'yle ilgili tüm etkinlikeri takip edip, destek verdiğini belirten Şevkiye Sun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Türkiye'den artık şehit haberleri duymak istemiyoruz, sabrımız tükendi" dedi.

Sun, şunları söyledi:

"1984 senesinden bu yana şehit veriyoruz. Dostlarımıza güveniyoruz. Maalesef dünyada güvenebileceğimiz çok kimse yok. Bunu iyice bilip, ayrı gayrıyı bırakıp kendi bünyemizde bu işin çaresine bakmamız lazım. Hep birlikte... Çanakkale ruhumuz, Kurtuluş Savaşı ruhumuzla artık bu işin önüne geçmemiz lazım. Tüm şehitlerimize rahmet diliyorum."

Sun, 44 yıldır ABD'de olduğunu dile getirerek, ''Bütün kalbimiz, bütün dimağımız Türkiye'de. Zaten evimizi kapamadan geldik" ifadesini kullandı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler