YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de 'Sandy' alarmı
ABD'nin başkenti Washington'da, bugün beklenen Sandy kasırgası nedeniyle, federal kurumlar ve okullar kapatıldı, uçak, tren, metro ve otobüs seferleri durduruldu.
ABD'de 'Sandy' alarmı
29 Ekim 2012 / 09:16 Güncelleme: 29 Ekim 2012 / 09:21

Sandy kasırgasının, bugün özellikle New York ve New Jersey bölgesinden başlayarak ABD'nin doğu kıyılarını vurması bekleniyor. Ancak, kasırganın etkisinin Philadelphia, başkent Washington DC, Baltimore ve Boston'a kadar uzanacağı öngörülüyor. Kasırganın, kuzey ve batıdan gelen soğuk hava dalgalarıyla birleşecek olması nedeniyle, tarihi bir kasırga olabileceği uyarıları yapılıyor. Ayın da dolunay halinde bulunmasının sel baskınlarını artırabileceği belirtiliyor.

Kasırganın olası etkileri nedeniyle başkent Washington'da da ''acil durum'' ilan edildi.

Bugün federal kurumlar ve okullar kapatıldı. Metro ve otobüs seferleri durduruldu. Başkentteki binlerce uçak seferi iptal edildi, şehirler arası tren seferleri de askıya alındı.


-Amerikalılar marketlere koştu-


Yetkililer, başkentlileri özellikle sel baskınları, yollara ağaç düşmesi ve elektrik kesintileri yönünde uyarıyor.

Başkentliler de kasırgaya yönelik önlem almak için marketlere hücum etti. Özellikle, birkaç gün dışarıda bozulmadan durabilen konserve ve bisküvi türü yiyecekler ile su rafları daha günün ortasında boşalmaya başladı. 

ABD Başkanı Barack Obama da doğu kıyılarında yaşayan Amerikalıları, ''Bu ciddi ve büyük bir kasırga. Bu kasırgayı çok ciddiye alın'' yönünde mesaj vermişti.


-Türk Büyükelçiliğinden ''Kriz Çağrı Merkezi''-


Öte yandan, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği de Sandy kasırgasından etkilenebilecek Türk vatandaşlarının acil durumlarda temasa geçebilmeleri için, Kriz Çağrı Merkezi oluşturdu.

Büyükelçilikten yapılan duyuruda, ''kasırga süresince vatandaşlarımızın yerel makamlar tarafından yapılan uyarıları göz önünde bulundurmaları ve gerekli tedbirleri almaları önem taşımaktadır'' denildi.

ABD'deki Türk vatandaşlarının ulaşabileceği Kriz Çağrı Merkezi'nin numaraları şöyle:

''-Normal mesai saatlerinde konsolosluk :1-202-612-6740

-24 saat kriz hattı:1-202-612-6747 ve1-202-812-8636''. aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler