YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de sahte üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilere gözaltı
ABD'de sahte üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilere gözaltı
07 Nisan 2016 04:01
ABD’de vize almak veya uzatmak için İç Güvenlik Bakanlığı tarafından vize sahtekarlığıyla mücadele kapsamında oluşturulan sahte üniversiteye kayıt yaptıran 21 kişi gözaltına alındı.

New Jersey Bölgesi Başsavcılık Dairesi tarafından yapılan açıklamada, ülkedeki binden fazla yabancının ABD’de kalmak için 2012 yılında oluşturulan Northern New Jersey Üniversitesine kayıt yaptırdığı belirtildi.

Okulda herhangi bir sınıf, öğretmen ve ders programı bulunmamasına rağmen vize komisyoncularının üniversiteye büyük ilgi gösterdiği ifade edilen açıklamada, 21 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Gözaltına alınanlar vize sahteciliğine karışmakla suçlanıyor. 

Açıklamada, gözaltına alınanların isimlerine yer verilirken, bu kişilerin daha çok Hindistan ve Çin uyruklu oldukları dikkati çekiyor. 

New Jersey Savcısı Paul Fisherman, üniversiteye başvuranların ilgili yetkililere teslim edileceğini söyleyerek bu tür okulların ABD’nin ulusal güvenliği için tehdit oluşturduğunu kaydetti.

ABD’de 2011 yılında California’daki Tri-Valley Üniversitesi, sınıflarında ders imkanı sunmadığı halde yabancı öğrencilere sadece vize sağlamaları karşılığında milyonlarca dolarlık sahtekarlığa karıştıkları gerekçesiyle 2011 yılında federal yetkililer tarafından kapatılmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler