YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de polis şiddetine protesto
ABD'de polis şiddetine protesto
29 Nisan 2015 08:32
ABD'nin Maryland eyaletinin Baltimore kentinde, sokağa çıkma yasağı bu akşam devreye girerken, sivil itaatsizlik gösteren bir grup, polis tarafından dağıtıldı

ABD'nin Maryland eyaletinin Baltimore kentinde siyahi genç Freddie Gray'in gözaltındayken hastaneye kaldırılıp ölmesi sonrası başlayan protestoların şiddete dönüşmesi nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağı bu akşam devreye girerken, sivil itaatsizlik gösteren bir grup emniyet güçlerince dağıtıldı.

Önceki gün Gray'in cenaze töreni sonrasında başlayan, akşam saatlerinde kontrolden çıkan olaylarda, çoğu siyahi lise öğrencisi gençlerin, polis araçlarını yakıp, dükkanları meşaleler fırlatarak yağmalaması üzerine olağanüstü hal ilan edilen kentte, akşam saatlerinde kalabalık arttı. Baltimore'da, tekrar şiddetin yaşanmasını istemeyen kesimler de sokaklara çıktı.

Gray'in polis tarafından gözaltına alındığı bölgede toplanan mahalle sakinleri, kol kola girerek "barış" kordonu oluşturdu. Çocuklarıyla gelen aileler, şiddet istemediklerini söyledi.

Polis de akşam saatlerinden itibaren güvenlik önlemlerini artırırken, ABD ordusundan 2 bin civarındaki Muhafız Birliği de önlemlerde görev aldı. Kentte yerel saatle 22.00'den itibaren sokağa çıkma yasağı başlatıldı.

Yaklaşık 200 civarındaki bir grup gösterici, sivil itaatsizlik göstererek yasağa uymayı reddetti. Bunun üzerine, bir müddet bekleyen polis, ardından biber gazı fırlatarak grubu dağıtmaya çalıştı. Protestocuların bazıları biber gazlarını polise geri atarken, plastik ve cam şişelerle de karşılık verdi. Polis göstericileri kısa sürede olaylar büyümeden dağıttı.

Polisler, sokaklarda beklemeyi sürdürüyor. Sokağa çıkma yasağının başarılı şekilde uygulandığını bildiren Baltimore polisi, yasağın başladığı saatten itibaren 10 kişinin gözaltına alındığını kaydetti.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler