YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de petrol stokları ve kuyu sayısı yükselişe geçti
ABD'de petrol stokları ve kuyu sayısı yükselişe geçti
04 Temmuz 2015 12:52
ABD'nin ham petrol stokları 8 haftalık düşüşten, petrol sondaj kuyusu sayısı ise art arda 29 haftalık azalıştan sonra ilk defa yükselişe geçti.

ABD Enerji Enformasyon İdaresinden (EIA) derlenen verilere göre, ülkenin ham petrol stokları 8 haftalık düşüşten sonra, geçen hafta, bir önceki haftaya göre, 2,4 milyon varil artarak 465,4 milyon varile ulaştı. 

 

Ülkenin ham petrol stokları 8 haftalık düşüşten önce 16 hafta üst üste artış göstermişti. 

ABD'deki petrol sondaj kuyusu sayısında da 29 haftalık düşüşten sonra ilk defa yükseliş oldu. 

Ülkenin önde gelen petrol sondaj şirketlerinden Baker Hughes'un verilerinden derlenen bilgilere göre, ABD'de petrol kuyusu sayısı bu hafta, bir önceki haftaya göre, 12 adet artarak 640'a yükseldi. Böylece, petrol kuyusu sayısında, 5 Aralık 2014'ten sonra ilk defa haftalık yükseliş kaydedildi. 

Ekim 2014'te bin 609 adet olan ABD'deki sondaj kuyusu sayısı, düşük petrol fiyatları nedeniyle, son 9 ayda yaklaşık yüzde 60 düşüş göstermişti.

Uzmanlar, artan ham petrol stokları ve sondaj kuyusu sayısının, ABD'de petrol üretiminin yükseleceği yönünde beklenti yarattığını belirtirken, bunun küresel petrol piyasalarında arz fazlasını artırabileceğini ve petrol fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturabileceğini kaydetti. 

Brent türü ham petrolün varil başına fiyatı son iki günde yüzde beş düşüş kaydederek, cuma günü 60,12 dolara kadar geriledi. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler