YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de ortalık karıştı! OHAL ilan edildi
Amerika Birleşik Devletleri'nin Virginia eyaletinde binlerce ırkçı sokağa döküldü. Silahlanarak sokağa dökülen binlerce kişi nedeni ile bölgede olağanüstü hal ilan edildi.
ABD'de ortalık karıştı! OHAL ilan edildi
12 Ağustos 2017 / 20:24 Güncelleme: 12 Ağustos 2017 / 20:30

Charlottesville şehrinde Konfederasyon ordusunun komutanına ait heykelin kaldırılması planı üzerine, ırkçı grupların başlattığı protesto gösterilerinde kavga çıktı.
 
Irkçı grupların silahlarıyla geldiği gösteri alanına karşıt grupların gelmesi üzerine şehirde gerilim yükseldi. Grupların zaman zaman birbirlerine saldırması üzerine Charlottesville Belediyesi bölgede olağanüstü hal ilan etti.
 
Vali Terry McAuliffe, Ulusal Güvenlik güçlerinin bölgede güvenliği sağlaması için gerekli emri verdiğini açıkladı.
 
ABD medyası, Vali'nin olağanüstü hal emrine kadar bölgede güvenlik güçlerinin yeterince önlem almadığını belirtti.
 
Cuma gecesi Ku Klux Klan örgütünü anımsatacak biçimde meşaleler taşıyan protestocular, Virginia Üniversitesinde düzenledikleri gösteri sırasında "Yahudiler yerimize geçemeyecek", "Kan ve toprak", "Tek halk, tek ulus, göçe son" sloganları atmıştı.
 
Göstericiler, Amerikan İç Savaşı sırasında Konfederasyon ordusunun komutanı olan General Robert E. Lee'nin Charlottesville'deki heykelinin kaldırılması planına karşı şehirde toplanmaya başlamıştı.
 
Charlottesville Belediye Başkanı Mike Signer, ırkçıların düzenlediği gösteriyi "Korkakça bir nefret, yobazlık, ırkçılık ve hoşgörüsüzlük yürüyüşü" sözleriyle eleştirmişti.
 
Virginia'da geçen ay da Ku Klux Klan destekçileri gösteri düzenlemişti.
 
ABD'de Konfederasyona üye güney eyaletler, Amerikan İç Savaşı öncesinde tarıma dayalı ekonomilerinden dolayı köleliği savunuyordu. Toplumun önemli bir bölümü tarafından "bölücü ırkçı sembol" olarak kabul edilen, güney eyaletlerinin bazılarında ABD bayrağının yanına asılan Konfederasyon bayrağı da çoğu eyalet tarafından kaldırılıyor.

Etiketler: , , ,
 // Mutlu
"Yahudiler yerimize geçemeyecek" sloganı atmışlar. Çoktan yerinize geçmişler sizi güya yönetiyorlar. Gün geçtikçe fakirleşiyorsunuz.Onlarca yıldır ABD'nin kaynaklarını amerikalılar için değil, yahudi siyonist çıkarları için kullanıyorlar. Ama bu da inşallah uyanışın başlangıcı olur, bize de günaydın demek düşer....
13 Ağustos 2017 13:37
 // Porti
Allah c.c. Tez zamanda kahhar sıfatını üzerinize tecelli ettirir inşallah... Gök taşı, hortum, yıldırım, deprem, sel, çekirge, kuraklık, hastalık... Her ne varsa sizi bulur inşallah... Şu kanını akıttığınız mahsum müslümanlar için......
13 Ağustos 2017 06:34
 // Selçuk uzkan
Deli.. çok......
13 Ağustos 2017 02:20
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler