YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de o sözleri söyleyen akademisyen işinden oldu!
"Müslümanlar ve Hristiyanlar İbrahim'in çocuklarıdır" diyen Amerikalı akademisyen işinden oldu.
ABD'de o sözleri söyleyen akademisyen işinden oldu!
09 Şubat 2016 / 07:19 Güncelleme: 09 Şubat 2016 / 14:09

ABD'de, Larycia Hawkins adındaki siyaset bilimi öğretim elemanı, İslam hakkında söylediği sözlerden dolayı işinden ayrılmak zorunda kaldı.

Illinois eyaletinde bulunan Wheaton College'de araştırma görevlisi olarak çalışan Hawkins, geçen yıl sonunda sosyal medya hesabı üzerinden "Müslümanlar ile dini bir dayanışma içindeyim çünkü onlar bir Hristiyan olan ben gibi kitaba bağlı bir halktır" şeklindeki paylaşımı nedeniyle yoğun baskıya maruz kaldı. 

Evanjelikler tarafından finanse edilen Wheaton College'in basın bürosu tarafından yapılan açıklamada, "Okul yetkilileri ve Hawkins bir araya gelerek ortak bir noktada çözüm buldular" Ifadesine yer verildi. Açıklamada, okul yönetimi ve Hawkins arasında gizli bir anlaşma yapılarak yolların ayrıldığı belirtildi.

Hawkins'in sosyal medya üzerinden paylaşımı sonrasında, okul yetkilileri araştırma görevlisinin görevine son vermek üzere işlemlere başlamış fakat okul danışma kurulu, tarafların ortak bir noktada buluşması yönünde çağrı yapmıştı. 

İslam hakkındaki görüşleri üzerine ABD medyasına yaptığı açıklamada Hawkins, "Hristiyanlar, Müslümanlar ve Yahudiler İbrahim'in çocuklarıdır" ifadesini kullanarak görüşlerinin arkasında durduğunu belirtmişti. 

ABD'de, özellikle İsrail lobileri ve Evanjelikler tarafından finanse edilen üniversitelerde, farklı görüşlerin karşılıksız kalmadığı dikkati çekiyor. Geçen sene, İsrail'in Gazze'ye saldırılarına tepki gösteren öğretim görevlisi Steven Salaita, Illionis Üniversitesi tarafından kovulmuştu.

 

AA

ifade özgürlüğü yalanı
 // arzu bilici
Hani özgürlüğün beşiğiydiler?
Onlar kovuyorsa, bizlerde almalıyız. ...
09 Şubat 2016 Salı 21:59
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler