YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de LGBTİ Onur Yürüyüşü'ne saldırı engellendi
ABD'de LGBTİ Onur Yürüyüşü'ne saldırı engellendi
13 Haziran 2016 09:54
ABD'deki LGBTİ topluluğu tarafından Hollywood'da düzenlenen Onur Yürüyüşü’ne saldırı hazırlığında olduğu tahmin edilen bir şüphelinin son anda polis tarafından yakalandığı bildirildi.

ABD’nin Florida eyaletine bağlıOrlando şehrinde 50 kişinin hayatını kaybettiği gece kulübü saldırısının ardından güvenlik önlemlerinin artırıldığı 46. LA Onur Yürüyüşü öncesinde, yürüyüşe katılmayı planlayan bir kişinin arabasında silahlar ve patlayıcılar ele geçirildi.

Santa Monica Polis Şefi Jacqueline Seabrooks, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, yakalanan kişinin Indiana eyaletinden geldiğini ve isminin James Wesley Howell olduğunu belirtti.

Santa Monica’da aracı durdurulanHowell’in, polise bir arkadaşıyla buluşmak üzereHollywood’daki Onur Yürüyüşü’ne gittiğini söylediği, ardından araçta yapılan incelemede çok sayıda silah ve bomba yapımında kullanılan mühimmatele geçirildiği ifade edildi.

Yetkililer, 20 yaşındaki şüphelinin 2015 yılında bir kişiye silah doğrultmaktan sabıkasının bulunduğunu söyledi. 

Olayın ardından iptal edilmesi gündeme gelen Onur Yürüyüşü'nün yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilmesine karar verildi. Orlando'daki saldırıda hayatını kaybedenleri anmak için bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan yürüyüşe binlerce kişi katıldı.

"Kutlamalarımıza devam edeceğiz"

Los Angeles Onur Yürüyüşü Başkanı Chris Classen, açılış konuşmasında, Orlando’da düzenlenen trajik saldırıdan duyduğu üzüntüyü dile getirerek “Çok sayıda kardeşimizi, dostumuzu kaybettik, kalbimiz acıyor. Bugün burada onları sessiz bir şekilde anarken aynı zamanda onurlu duruşumuzu korumalıyız. Bu toplumun cesur önderleri bizim kim olduğumuzu dünyaya göstermemizi sağladılar. Sesimiz güçlü çıkmaya devam edecek. Hayatını kaybedenlerin onuruna kutlamalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu. 

Öte yandan yürüyüşe katılarak LGBTİ topluluğuna destek veren aktör Danny DeVito, silah kontrolüne ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Ne yazık ki kimse kahrolası silahlı saldırılar için bir şey yapmıyor. Barack Obama, Donald Trump, Hillary Clinton, Bernie Sanders. Aklınıza kim gelirse. Kimse bir şey yapmıyor. Küçük bebekler katlediliyor, iki yılda acısı unutuluyor. Siyahiler öldürülüyor üç dakikada unutuluyor. Gay insanlar öldürülüyor… Nedir bu  Bu ne zamana kadar sürecek  Yine unutup gideceğiz” dedi.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler