YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de Kurban bayramı kararı
ABD'de Kurban bayramı kararı
12 Ekim 2010 09:57
Üniversiteler kenti Boston’un Cambridge bölgesinde ilk ve orta dereceli okulların Müslüman bayramlarında tatil edilmesi kararı alındı. Karar ABD'de bir ilk oldu!

Amerika’da bir ilk yaşanıyor. Ülkenin eğitim şehri olarak bilinen Boston’ın Cambridge bölgesindeki ilk ve orta dereceli okulların kurban ve ramazan bayramlarında tatil edilmesine karar verildi.

Hıristiyan ve Yahudi bayramlarında okulların tatil edildiği Amerika böylelikle ilk kez Müslüman bayramları için tatil kararı aldı. Fakat Müslüman aleminin en önemli iki bayramı olan Kurban ve Ramazan bayramlarından ikisinin de okul dönemine denk gelmesi halinde yetkililer sadece birini seçebilecek. Cambridge Okul Birliği Yönetimi başkanı Marc McGovern “Eğer Hristiyan ve Yahudi bayramlarını kutlamak için çocuklara fırsat veriyorsa Müslüman çocuklara da aynı hakkı tanıyıp bu özel günleri aileleri ile geçirmelerine olanak tanımalıyız. Bunun terör ya da 11 Eylül saldırılarıyla alakası yok” açıklamasını yaptı. Dini tatilin olması gerektiğini savunan öğrenciler kararın açıklanmasındna dolayı duydukları memnuniyeti belirtirken yetkililer bölgedeki Müslüman nüfusunun arttığına dikkat çekti. durumdan hoşnut olmayan kesim “Bütün dinlere tatil hakkı tanımak mümkün değil” dedi. (Vatan)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler