YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de korkunç bilanço!
ABD'de korkunç bilanço!
26 Mayıs 2015 22:13
ABD'nin Teksas ve Oklahoma eyaletlerinde meydana gelen sel ve fırtına sonucunda 400 ev yok oldu, 3 kişi öldü, 8 kişi ise kayıp. Bölgede olağanüstü hal ilan edildi.

ABD'de etkili olan şiddetli fırtına ve yağmur, beraberinde sel felaketlerini getirdi. Teksas ve Oklahoma eyaletlerinde, yağmurun dinmesinin ardından arama ve kurtarma çalışmalarına başlayan ekipler, sel ve fırtınadan en az 2 bin kişinin etkilendiğini duyurdu. Teksas'ın orta kesimlerinde ise felaketin ardından bine yakın kişi evlerinden tahliye edilerek geçici sığınaklara yerleştirildi. 

400 CİVARINDA EV YOK OLDU 
Arama ekipleri, Teksas merkezinde bulunan Blanco Nehri'nden bir kişinin cesedini çıkardıklarını duyurdu. Austin kentine bağlı Wimberley bölgesinde de selin ardından 8 kişinin kayıp olduğu ve itfaiye ekiplerince arandığı bildirildi. Yerel bir haber sitesi kayıplardan 3'ünün çocuk olduğunu öne sürdü. Teksas genelinde birçok nehir, selin ardından yükselerek taştı. Merkezdeki Blanco Nehri 12 metreye kadar yükselirken Dallas'taki Trinity Nehri'ndeki yükseklik ise sel sonrası 10 metreyi geçti. Selden en çok etkilenen Wimberley'de 400 civarında evin yok olduğu kaydedildi. 

ARABA KULLANIRKEN BOĞULDU 
Bölgedeki acil durum yönetimi koordinatörü Kenneth Bell, il genelinde meydana gelen hasarın milyon dolarları bulacağını söyledi ve halkı afet bölgelerinden uzak durması konusunda uyardı. Austin'e bağlı San Marcos bölgesinde ise vatandaşların güvenliğini sağlama amaçlı akşam saat 9'dan sonra sokağa çıkma yasağı başlatıldı. Selin etkisini gösterdiği bir diğer eyalet Oklahoma'da ise 2 kişinin sel nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi. Ölenlerden birinin, kurtarma çalışmaları sırasında sürüklenen bir itfaiyeci, diğerinin de araba kullanırken boğulan bir kadın olduğu açıklandı. Meteoroloji birimleri, eyaletin güneyindeki Grady kentinde geniş bir kasırga dalgasının etkili olacağını duyururken doğu kesimlerinde ise fırtınanın bir süre daha ufak çaplı devam edeceğine dikkat çekti.

6 EYALETTE FIRTINA ALARMI 
Meteoroloji uzmanları, fırtına ve şiddetli yağmur dalgasının önümüzdeki haftaya kadar Kansas, Missouri, Louisiana, Arkansas, Illinois ve Iowa'da da etkili olacağını belirtti. Söz konusu eyaletlerde sel felaketine karşı şimdiden önlemler alındı.

Etiketler: , , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler