YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de istihbarat da 'zorunlu' izne çıktı
ABD'de istihbarat da 'zorunlu' izne çıktı
02 Ekim 2013 22:13
ABD’de devletin kepenk kapamasının etkileri ve tartışmaları sürerken son olarak ülkenin milli istihbaratı yaptığı açıklamada, son gelişmenin Amerikalıları korumak için görevlerini sürdüren ajanların işini daha da zora soktuğunu açıkladı.

Milli İstihbarat Direktörü James Clapper, yapıtığı açıklamada devletin kepenk kapaması yüzünden kurum çalışanların yüzde 70’inin izne ayrılmak zorunda kaldığını söyledi. Senato’daki panelde konuşan Clapper, ayrıca ajanların son gelişmelerden dolayı morallerinin bozulduğunu da dile getirdi.

Kongre’de bütçe görüşmelerinde uzlaşamayan muhalefet partisi Cumhuriyetçiler ile iktidardaki Demokratlar, yeni yıl borçlanma limitini arttırmamaları nedeniyle devlet günün ilk dakikalarından itibaren kepenk kapatmıştı. Clapper, devletin kepenk kapatmasının istihbarat kurumlarına zararının ‘‘sinsi’’ olacağı şeklinde tarif etti. Yaşanılan krizi ‘‘bu bir çevre yolu sorunu değil’’ diye çıkışan Clapper, ‘‘Bu küresel düzeyde askeri, diplomatik ve politik kapasitemizi olumsuz etkileyecek bir mesele’’ diye izah etti.

 

CİHAN

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler