YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de işsizlik maaşı başvuruları azaldı
ABD'de işsizlik maaşı başvuruları azaldı
18 Aralık 2014 16:24
ABD'de ilk kez işsizlik maaşına başvuranların sayısı geçen hafta beklentilerin altında kalarak 289 bine geriledi.

 

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından bugün açıklanan verilere göre, geçen hafta işsizlik maaşına ilk kez başvuranların sayısı önceki haftaya kıyasla 6 bin kişi azalarak 289 bine indi. Bu sonuçla son 6 haftanın en düşük seviyesini kaydeden başvurulara yönelik beklenti 295 bin olarak belirlenmişti.

Bu arada, bir önceki haftanın işsizlik maaşı başvuruları 294 binden 295 bine revize edildi. 

Veriler, ayrıca haftalık rakamlara kıyasla daha az değişkenlik gösteren son 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvurularının 750 kişi azalarak, 298 bin 750'ye gerilediğini ortaya koydu. Süregelen işsizlik başvuruları da 141 bin düşüşle 2 milyon 373 bine indi.

Ekonomistler, beklentinin altında gelen işsizlik maaşı başvurularının, ekonomiye duyulan güvenin artmasıyla azalan işten çıkarmaların yanı sıra yılın en büyük alışveriş döneminin başlamasıyla artan istihdam olanaklarını yansıttığını ifade ediyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen da dünkü basın toplantısında istihdam sektörünün iyileşmeye devam ettiğini vurgulamıştı. Fed tam istihdam hedefine gelecek yılın sonlarında ulaşılacağını öngörüyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler