YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD’de İslam karşıtı reklama tepki
ABD’de Amerikan Özgürlüğünü Savunma Girişimi adlı sivil toplum kuruluşunun Washington’daki 20 otobüse verdiği ‘İslamiyet’te Yahudi Nefreti’ adlı İslam karşıtı reklam, ülkedeki Müslüman derneklerinin ve Amerikan halkının tepkisini çekti.
ABD’de İslam karşıtı reklama tepki
25 Mayıs 2014 / 12:29 Güncelleme: 25 Mayıs 2014 / 12:30

Otobüslerin dışına giydirilen reklamda Filistinli ünlü din adamı Muhammed Emin el-Hüseyni ile Adolf Hitler’in 1941 yılında gerçekleştirdikleri bir görüşmeden fotoğraf yer alıyor ve “İslamiyet’te Yahudi Nefreti: Bu söylem Kuran’da yer alıyor. Amerika’daki yardımların 3’te 2’si İslami ülkelere gidiyor. Irkçılığı durdurun. Tüm İslam ülkelerine yardımı durdurun” yazıyor.

250520141116091850451.jpg

 

Bir ay süreyle Washington’daki otobüslerde duracak olan reklama Müslüman derneklerinin yanı sıra bölgede yaşayan her dinden Amerikalılar da tepki gösterdi. Müslüman Dernekleri bu reklamın nefreti simgelediğini kaydederken Amerikalılar ise “Böyle bir durumla karşı karşıya kalmak çok üzücü. Hazreti Muhammed Hristiyanlara ve Yahudilere saygı duymuştu. Kuran’da Yahudi ve diğer insanlara saygı duyulması yazıyor. Böyle bir şeyin Kuran’da yazdığını düşünmüyoruz. Biz tüm insanları seviyoruz. Dürüst olmak gerekirse otobüste bu ilanı gördüğümüzde şoka uğradık. Böyle bir şey yapmamaları gerekirdi. Bu gerçekten çirkince bir davranış. Müslümanlar hiçbir zaman Yahudilere karşı olmadı. İslam, dinler arası barış temelli bir dindir. Dinimiz hiçbir zaman şiddet dini olmadı” gibi yorumlarda bulundu.

Yetkililer reklamın bedelinin Amerikan Özgürlüğünü Savunma Girişimi adlı sivil toplum kuruluşu tarafından ödendiğini belirtirken ülkedeki Müslüman Dernekleri ise reklamın biran önce durdurulması için çalışmalara başladı.

2-062.jpg

Emin el Hüseyni Adolf Hitler ile görüşüyor, Aralık 1941

Hitler'le görüşen müftü Emin El Hüseyni kimdir?
Muhammed Emin el-Hüseyni 1921 - 1948 yılları arasında Filistin baş müftüsü ve Filistin Ulusal Hareketi'nin kurucusuydu. 1895 veya 1897'de doğdu. Kısa sürede II. Abdülhamit hayranı oldu. Çanakkale Savaşı sırasında Osmanlı ordusu'nda topçu subayı olarak görev yapan el Hüseyni, bir süre İzmir'de yaşadı. Teşkilat-ı Mahsusa'da yükselerek Kudüs'te idaresi hızla yükseldi.
 
Aralık 1916'da Kudüs'e döndükten sonra Arap isyanı sırasında olayları yatıştıramadı. Osmanlı idaresinden sonra Filistin topraklarından Yahudileri çıkarma çalışmalarına girişti. Antisemit gösteriler ve sabotajlar düzenledi. Filistindeki İngiliz yönetimi kendisini 10 yıl hapse mahkûm ettiyse de Şam'a gitti. 1921'de askeri yönetim sivilleşince yeni İngiliz yüksek komiseri kendisinden özür diledi. Emin el Hüseyni’nin en ilginç politikası 1933'den itibaren Nazilerle yakınlaşması oldu. 1936'da Filistinde çıkan büyük Arap isyanının lideri olarak, Yahudilere toprak satışını, Filistine Yahudi göçünü önlemeye çalıştı. İngilizlerle yine arası bozuldu ve İngilizler dini liderliğini tanımadıklarını ilan ettiler. 1937'de Lübnan'a kaçtı.
 

3-036.jpg

 
Müftü Bosnalı Müslüman 13. SS Waffen Dağ Tümeni "Handschar"a bağlı Nazi gönüllülerini Nazi selamlıyla selamlıyor, Kasım 1943
 
El Hüseyni, Siyonizme karşı anahtar rol oynamıştı. 1941'de Berlin'e giderek bizzat Adolf Hitler ile görüştü. Yahudileri Filistinden atmak için destek talep etti. Hitler resmi bir taahhüt vermedi ancak söz ile, Filistin ideallerini Almanya'nın paylaştığını beyan etti. Kafkasları tamamen ele geçirince Yahudileri Filistinden atacağını da ekledi. Himmler'le yaptığı görüşmede de Balkan Müslümanları ile arasının iyi olduğunu, Almanya için silahlı bir kuvvet oluşturabileceğini söyledi. Bunun üzerine Müslüman Boşnak ve Hırvat askerlerinden 13. SS Waffen Dağ Tümeni "Handschar" adlı bir tümen oluşturuldu. II. Dünya Savaşında Nazi Almanyası'nın 1945'te yenilmesinden sonra İsviçre'ye kaçan el Hüseyni, tutuklandı ve Fransa'da ev hapsine alındı. Buradan da kaçmayı başarıp, Kahire'ye gitti. Nazi avcısı Siyonist gruplar İngiliz hükümetine başvurup, müftüyü savaş suçlusu olarak yargılanmak üzere geri istediler. İngilizler halen hem Mısır hem de Filistin'de kontrolü elinde tutmaları sebebiyle Araplar için böyle karizmatik bir liderin Yahudilere teslim edilmesi ile yaşanacak büyük bir kaostan çekindiler ve bu başvuruyu reddettiler. 1948'de Gazze Şeridinde Filistin hükümetini kurduğunu ve hükümet başkanı olduğunu ilan etti. Bu hükümet, Mısır, Suriye, Lübnan, Irak ve Suudi Arabistan dışında hiçbir İslam ülkesince tanınmadı. Emin el Hüseyni 1974 yılında Beyrut'ta öldü. Kudüs'e gömülme vasiyetine rağmen, İsrail tarafından bu talep reddedildi. (Kaynak: Vikipedi)
 

4-021.jpg

Emin el Hüseyni Heinrich Himmler ile tokalaşıyor, 1943

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler