YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de idama karşı bir adım da eczacılardan
ABD'de idama karşı bir adım da eczacılardan
01 Nisan 2015 08:51
ABD'de hemşireler, doktorlar ve anestezi uzmanlarından sonra eczacılar da idama karşı bir adım attı.

ABD'de 1852 yılında kurulan ülkenin en büyük eczacılık kuruluşu Amerikan Eczacılar Birliği (APhA), zehirli iğnenin idam infaz aracı olmasının önüne geçilmesi konusunda karar aldı.

Birlik, resmi olarak 62 bin üyesine gönderdiği yazıda, idam cezasının uygulandığı eyaletlere yardımcı olunmasının eczacılıkla çeliştiğini belirterek, "insanların öldürülmesi için kimyasal kullanılmasının tıbbi bakım olamayacağı"nı bildirdi. 

ABD'de daha önce de Amerikan Tıp Derneği, Amerikan Halk Sağlığı Derneği, Amerikan Anesteziyoloji Kurulu ve Amerikan Hemşireler Birliği gibi gruplar açıkça üyelerinin hastaları iyileştirmek için ahlaki yükümlülükleri bulunduğunu hatırlatarak, infazlara yardımcı olmalarına yasaklama getirmişti.

APhA üyesi ve Washington Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Profesörü Bill Fassett, kimyasalların kullanılmasıyla insanların öldürülmesinin tıbbi yönü olmadığını ifade ederek, "Sağlık profesyonelleri olarak bunun bir parçası olamayacağız" açıklamasında bulundu.

Teksas, Utah ve Oklahoma gibi eyaletler, idamların infazı konusunda yeni yollar ararken, sağlık sektörü profesyonelleri aldıkları kararla, bazı eyaletlerin infazlardan vazgeçebileceği beklentisi taşıyor. Missouri Başsavcılığı, sağlık sektörünün infaza karşı tavrını, eyaletin zehirli iğne satan eczaneler açması yoluyla aşılabileceği tavsiyesinde bulundu. Utah eyaleti de zehirli iğne bulunmaması durumunda idam mangası oluşturulması yoluyla infazın yerine getirilmesi kararını almıştı. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler