YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de hükümet yeniden kapanabilir
ABD'de hükümet yeniden kapanabilir
12 Aralık 2014 02:08
ABD Kongresi, bütçe tasarısını bu gece itibarıyla onaylamazsa, hükümet geçen yıl olduğu gibi kapanabilir.

ABD Kongresi, hükümetin resmi olarak "kapanmasına" sadece saatler kalmasına karşın bütçe tasarısını halen oylamadı.

Kongre'de öğleden sonra oylanması beklenen bütçe tasarısı yeterli çoğunluğun sağlanamayacağı endişesiyle henüz oylamaya sunulamadı.

Demokrat ve Cumhuriyetçilerin tasarıya karşı çıkan isimleri ikna etmeye çalıştığı belirtiliyor.

Tasarı bu gece itibarıyla onaylanmazsa, ABD hükümeti geçen yıl olduğu gibi kepenk kapatmak zorunda kalacak.

Öte yandan, Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde, ABD Başkanı Barack Obama'nın bazı çekinceleri olmasına rağmen hükümetin açık kalması için tasarıyı onaylayacağını söyledi. Ancak, tasarının Obama'nın onayına sunulabilmesi için 218 kabul oyu alarak Kongre'den geçmesi gerekiyor.

Buna karşın, Meclisteki Demokratların lideri Nancy Pelosi ve Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren'ın öncülük ettiği bazı Demokratlar, bütçe tasarısının bankalara yönelik sınırlandırmaları hafiflettiği gerekçesiyle karşı oy kullanacaklarını açıkladı.

Beyaz Saray'ın tasarıya destek vermesinden ötürü büyük bir hayal kırıklığı yaşadığını dile getiren Pelosi, Dodd-Frank Bankacılık Reformuna ilişkin değişiklikleri ''fidye'' olarak nitelendirdi. Warren ise tepkisini "Amerikalılar bizi buraya Wall Street bankaları için çalışmaya göndermedi" diyerek gösterdi.

Söz konusu değişiklikler bankaların türev ürün ve vadeli işlemlerine yönelik sınırlandırmaların kaldırılmasını öngörüyor.

-Hükümet geçen sene 16 gün kapalı kaldı-

ABD'de federal hükümet, Demokrat ve Cumhuriyetçilerin bütçe konusunda uzlaşmaya varamamasından ötürü 1-16 Ekim 2013'te kepenk kapatmıştı.

Bütçenin onaylanmaması nedeniyle faaliyetlerine ara veren federal kurumlarda görev yapan yaklaşık 800 bin kamu çalışanı, 16 gün işlerine gidemezken, binlerce gardiyan, polis ve sınır kontrol görevlisi ücret alamadan çalışmıştı.

Ülkeye yaklaşık 24 milyar dolara mal olan bütçe krizi, 17 Ekim'de sona ermişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler